«100άρα» η ΑΕΚ στο τελευταίο αντίο του Κολοσσού

Με νίκη αποχαιρέτησε την Basket League η ΑΕΚ, καθώς στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής επικράτησε στο «Βενετόκλειο» με 106-69.

Οι «κιτρινόμαυροι» μετά και την 18η φετινή τους νίκη περιμένουν την επικύρωση της βαθμολογίας για το τελικό τους πλασάρισμα αλλά και τον αντίπαλό τους στα πλέι οφ.

Πέντε παίκτες της ΑΕΚ ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να είναι πρώτος σκόρερ με 19 πόντους. Από την άλλη για τους γηπεδούχους ο Πίνκστον τελείωσε με 17 πόντους.

Η ΑΕκ προηγήθηκε με 9-3 στο πρώτο τρίλεπτο ενώ δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα στο σκορ. Στο 6′ ο Λι ισοφάρισε σε 14-14 όμως τρία τρίποντα, ένα από τον Λαρεντζάκη και δύο από τον Γιορκ που έκανε ντεμπούτο στη λίγκα, έβαλαν μπροστά στο σκορ την «Ένωση» με 24-14 στο 9′. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 26-19.

Οι Ρόδιοι μείωσαν σε 24-28 με γκολ φάουλ του Πίνκστον στο 13′ όμως η ΑΕΚ με ένα σερί 7-0 με πέντε πόντους από τον Σάκοτα, προσπέρασε με 37-26. το 19′ ο Σαντ Ρόος έστειλε τη διαφορά στο +14 (35-49) με την ΑΕΚ να ξεπερνά τους 50 πόντους στο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκε με 51-40.

Ο Πίνκστον μείωσε εκ νέου στο 23′ σε 47-59 ακολούθησε όμως ένα σερί 13-0 της ΑΕΚ με επτά πόντους του Θίοντορ και έξι του Τζέιμς που την έφερε να προηγείται με 72-47. Ένα νέο 12-0 των φιλοξενούμενων ανέβασε τη διαφορά στο +37 με τον Εμπάκουε να κάνει το σκορ 87-50 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Το σερί της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο φτάνοντας το 17-0 και τους «κιτρινόμαυρους» να προηγούνται με 92-50 στο 32′. Οι γηπεδούχοι με ένα δικό τους σερί 7-0 κατέβασαν τη διαφορά στο -25 (57-92) με την ΑΕΚ να ξεπερνά τους 100 πόντους στο 36′ με τον Τσαλμπούρη να κάνει το 101-59. Το φινάλε του αγώνα βρήκε την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 106-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 40-51, 50-87, 69-106