Πρωταθλητής Παίδων στην ΕΚΑΣΚΕΜ ο ΦΟ Αριδαίας!

Η Αριδαία επικράτησε με 62-59 του Βατανιακού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, στο μικρό τελικό και στέφθηκε Πρωταθλητής Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναφέρει το Katerinisport, oι δύο ομάδες δικαιολόγησαν με την εμφάνισή τους την παρουσία τους στον τελικό, χαρίζοντάς μας έναν εξαιρετικό αγώνα, με δύναμη, πάθος και άφθονες διακυμάνσεις στο σκορ και ανατροπές, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που γέμισαν το Κλειστό της Βέροιας. Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο, η Αριδαία πήρε το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι και εικοστό τέταρτο λεπτό, σημείο στο οποίο πήρε την σκυτάλη ο Βατανιακός, με το παιχνίδι να ξενικά από την αρχή στο τελευταίο πεντάλεπτο, όταν η Αριδαία μείωσε στον πόντο. Στον εναπομείναντα χρόνο η Αριδαία πήρε το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του Πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές και την Αριδαία να προηγείται με 14-9 στο 3’ 07”. Ο Βατανιακός προσπέρασε με 16-14 στο 5’ 39” και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 20-16 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Αριδαία να σημειώνει δεκατέσσερις αναπάντητους πόντους και όχι μόνο να περνά ξανά μπροστά, αλλά και να δημιουργεί μία διαφορά δέκα πόντων (30-20) στο 14’ 13”, κρατώντας ταυτόχρονα τον Βατανιακό χωρίς σκορ για 6’ 55”. Οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη μείωσαν σε 34-29 στο 19’ 03” και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 37-30 υπέρ της Αριδαίας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Βατανιακό να σημειώνει ένα επιμέρους 8-2 και να μειώνει σε 39-38 στο 23’ 48”, πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ μετά από 14’ 10” με 40-42 (25’ 08”) και δημιούργησε μία διαφορά δεκατεσσάρων πόντων (54-40) στο 27’ 38”, με την Αριδαία να μένει χωρίς εύστοχη προσπάθεια εντός παιδιάς για 7’ 01” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 54-43 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.

Η Αριδαία μείωσε σε 54-48 στο 32’ 00”, ενώ 4’ 14” πριν τη λήξη πέρασε μπροστά με 57-56 κι ένα εύστοχο τρίποντο στην συνέχεια της έδωσε μία διαφορά τεσσάρων πόντων (60-56, 36’ 19”). Το σκορ μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό ήταν 62-59, με την Αριδαία να αστοχεί στην επίθεσή της, με τον Βατανιακό να χάνει διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσει ή να μειώσει το σκορ. Στην τελευταία επίθεση της Αριδαίας, οι παίκτες του Βατανιακού δεν έκαναν φάουλ, με την Αριδαία να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 62-59.

Διαιτητές: Μητώνας – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 16-20, 37-30, 43-54, 62-59.

ΦΟ Αριδαίας (Χασάπης): Σιδηρόπουλος, Βασίλογλου 3 (1), Παυλίδης 14 (3), Σαρικούδης 10 (2), Πετρούδης Γ., Αναστασίου, Παντής, Ζουνίδης, Πετρούδης Δ. 8, Τσακίρης 4, Περχαρίδης, Αμπάρης 23 (1).

Βατανιακός (Χοτοκουρίδης): Μαρμαρίδης, Γιαμούζης 22 (4), Καπέτας, Χασιώτης, Μεσκούρης 10, Πετρόπουλος, Γαζέτης 4 (1), Ρούκας 18, Λιακόπουλος 5, Λιανός, Μέλλιος.