Κύπελλο για τον Μήτρογλου στην Τουρκία! (vid)

Κυπελλούχος Τουρκίας για 18η φορά στην ιστορία της στέφθηκε απόψε (15/05) η Γαλατασαράι.

Μέχρι το 80ό λεπτό η ομάδα της Κωνσταντινούπολης βρισκόταν πίσω στο σκορ από την κάτοχο του τροπαίου, Ασκίσασπορ, με 1-0, ωστόσο, κατάφερε στα τελευταία λεπτά να πετύχει τρία γκολ και να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τροπαίου (3-1).

Ο Μανού στο 56΄ έβαλε μπροστά στο σκορ την Ακίσασπορ, ενώ στο 65΄ ο Ντιαγέ απέτυχε να ισοφαρίσει για την «Γαλατά» από το σημείο του πέναλτι. Ο Γκούμους στο 80΄ ήταν εύστοχος από την «ασβεστένια βούλα» (1-1), στο 88΄ ο Φενγκούλι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Φατίχ Τεριμ, για να «σφραγίσει» τη νίκη ο Ντιανιε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Κώστας Μήτρογλου ήταν γνωστό εδώ και μέρες ότι δεν βρισκόταν στην αποστολή της Γαλατασαράι, ωστόσο, στην πρώτη του σεζόν στην ομάδα της Πόλης πανηγύρισε το Κύπελλο.