Κυπελλούχος Ιταλίας η Λάτσιο! (vid)

Η Λάτσιο είναι η Κυπελλούχος Ιταλίας για την περίοδο 2018-19 καθώς στον τελικό του Coppa Italia, που φιλοξενήθηκε στο «Ολίμπικο» της Ρώμης δηλαδή στη φυσική έδρα των «λατσιάλι», η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι νίκησε με 2-0 την Αταλάντα και κατάκτησε το έβδομο τρόπαιο στην Ιστορία της.

Ο αστέρας των πρωτευουσιάνων, Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, άνοιξε το σκορ στο 82ο λεπτό και ο Χοακίν Κορέα το διαμόρφωσε στο 90΄. Ο αγώνας, πριν την έναρξη του οποίου καταγράφηκαν επεισόδια από οπαδούς της Λάτσιο έξω από το γήπεδο, ήταν αρκετά ισορροπημένος στη μεγαλύτερη διάρκειά του.

Όπως αναφέρει το onsports, οι «μπεργκαμάσκι» στάθηκαν πάντως άτυχοι καθώς «σημάδεψαν» δύο φορές τα δοκάρια του Θωμά Στρακόσια, την πρώτη στο 25΄ με σουτ του Ντε Ρουν και το άλλο στο 76΄, ύστερα από προσπάθεια του Γκόμες. Η κατάκτηση του Κυπέλλου έδωσε στη Λάτσιο το εισιτήριο για το Europa League της νέας περιόδου, ενώ η Αταλάντα ελπίζει βάσιμα για το Champions League.