Εύκολα το 1-0 ο Προμηθέας Πάτρας

Έχοντας το προβάδισμα διαρκώς μετά το πρώτο πεντάλεπτο, ο Προμηθέας επικράτησε του ΠΑΟΚ στην Πάτρα με 81-66 και έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών των πλέι οφ.

Ο Μέιερ με 16 πόντους και ο Χολ με 11, πέντε ριμπάουντ και πέντε ασίστ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών ενώ για τον Δικέφαλο ο Χρυσικόπουλος είχε 24 πόντους με 10/11 δίποντα.

Το εξαιρετικά περιορισμένο ρόστερ των φιλοξενούμενων που εμφανίστηκαν στο “Δ.Τόφαλος” έχοντας έξι διαθέσιμους επαγγελματίες και τρεις έφηβους, έκανε πολύ συγκεκριμένους τους όρους του παιχνιδιού. Ο Προμηθέας προσπάθησε να βρει ρυθμό, είχε κάποια καλά διαστήματα και όντας φανερά ανώτερος, με περισσότερες επιλογές σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού κυριάρχησε ολοκληρωτικά. Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα εντός παιδιάς (50% έναντι του 46% του ΠΑΟΚ), έχοντας 10 περισσότερες ασίστ (26-16) και παίρνοντας 16 περισσότερους πόντους στον αιφνιδιασμό (20-4) και 12 περισσότερους από επιθετικά ριμπάουντ (16-4).

Μετά το αρχικό προβάδισμα του ΠΑΟΚ με 5-4, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 17-11 στο 8ο λεπτό και έκλεισε την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά στα χέρια του (21-11). Βρίσκοντας λύσεις κατά κύριο λόγο από τον Τόνι Μέιερ (είχε 13 στο πρώτο ημίχρονο) και επιδιώκοντας σε κάθε ευκαιρία το transition παιχνίδι (12-2 το επιμέρους σκορ στο 20λεπτο), η αχαϊκή ομάδα διεύρυνε το προβάδισμα της. Έφτασε στο “double-score” (30-15) και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 18 (48-30).

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε σκορ από την περιφέρεια (τελείωσε το παιχνίδι με 4/18 τρίποντα), ωστόσο έβρισκε λύσεις κοντά στο καλάθι κυρίως με τον Χρυσικόπουλο. Ήταν φανερό όμως ότι δεν μπορούσε να μπει περισσότερο στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 24 στο 23′ (56-32) στη μέγιστη διαφορά του αγώνα και στο φινάλε της τρίτης περιόδου, τις δύο ομάδες χώριζε απόσταση 19 πόντων (65-46). Στα μέσα της τελευταίας περιόδου η διαφορά ήταν και πάλι πάνω από τους 20 (74-52), με τον ΠΑΟΚ να περιορίζει την έκταση της ήττας του (81-66).

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 48-30, 65-43, 81-66.