Ισοφάρισε τη σειρά ο Ήφαιστος

Ο Ήφαιστος επικράτησε στην Λήμνο με 77-71 του Περιστερίου και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά για την πρώτη φάση των Play Off της Basket League.

Η ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι στην ημιτελική φάση θα κριθεί από τον τρίτο και τελευταίο αγώνα της σειράς που θα πραγματοποιηθεί το προσεχές Σάββατο (25/5, 19:30) στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» Περιστερίου.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα της συνάντησης και στο 26’, προηγήθηκαν με διαφορά 24 πόντων (58-34). Οι «κυανοκίτρινοι» επιδίωξαν την μεγάλη ανατροπή μείωσαν μέχρι τους τρεις (74-71), με 1’ και 13’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης, αλλά ο κορυφαίος του Ηφαίστου Τζέρι Σμιθ (25 πόντοι και 10 ασίστ) με 3/4 βολές «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας της Λήμνου.

Οι γηπεδούχοι με σερί 10-0 σε διάστημα σχεδόν δύο λεπτών και με δύο καλάθια του Σον Έβανς ξέφυγαν με 17-8 στο πρώτο πεντάλεπτο της συνάντησης. Ο Ήφαιστος είχε βρει ρυθμό και με νέο σερί, 13-0, αυτή την φορά, στο δεύτερο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου και πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τόντριγκ Γκότσερ, «εκτόξευσε» την διαφορά στους 17 πόντους (30-13 σκορ πρώτου δεκάλεπτου).

Μετά τα πρώτα δυόμιση λεπτά της δεύτερης περιόδου που δεν σημειώθηκε πόντος από τους δύο αντιπάλους, το Περιστέρι με πέντε βολές μείωσε σε 30-18 λίγο μετά το 13’. Η ομάδα της Λήμνου, ωστόσο, απάντησε με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Ρόλαντς Φρεϊμάνις, Σμιθ και η διαφορά επανήλθε στους 17 (36-19) με 5’ και 39’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο +17 (46-29) τελείωσε το πρώτο ημίχρονο για τον Ήφαιστο ύστερα από τρίποντο του Σπύρου Μούρτου και καλάθι του Σμιθ στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης περιόδου.

Με τρίποντο του Φρέϊμανις και τέσσερις σερί πόντους του Έβανς η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων έφτασε τους 24 (58-34), με 4’ και 39’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και μετά οι «κυανοκίτρινοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 18-6 με έξι πόντους με ένα τρίποντο (στην εκπνοή του δεκαλέπτου) του Βασίλη Μουράτου, μείωσαν την διαφορά στους 12 (64-52) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το Περιστέρι συνέχισε την αντεπίθεση του και με σερί 8-0 σε διάστημα δυόμιση λεπτών με δύο τρίποντα των Τζόρνταν Κάλαχαν, Στίβεν Γκρέϊ, πλησίασε στους 4 (70-66), 2’ και 35’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Μπεν Μπέντιλ, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τρεις (74-71), με 1’ και 13’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Ο Σμιθ με δύο βολές έδωσε «ανάσα» στον Ήφαιστο (76-71), 51’’ πριν το τέλος. Ο Μπέντιλ αστόχησε σε λέι απ και ο Σμιθ με 1/2 βολές (77-71) και 33’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 46-29, 64-52, 77-71.