Εμφανίστηκε η…πραγματική ΑΕΚ και έκανε το 2-1

Προβάδισμα στη σειρά των ημιτελικών πήρε η ΑΕΚ καθώς επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 88-60 του Προμηθέα και έκανε το 2-1.

Οι «κιτρινόμαυροι» θα έχουν την πρώτη ευκαιρία για πρόκριση στους τελικούς της Basket League την ερχόμενη Τετάρτη (5/6) στην τέταρτη αναμέτρηση των δύο ομάδων, στην Πάτρα.

Η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή στην τρίτη περίοδο καθώς σημείωσε 38 πόντους και ανέβασε την υπέρ της διαφορά ακόμα και πάνω από τους 30 πόντους.

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι, σε μία από τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις, τελείωσαν το παιχνίδι με 61% στα δίποντα (26/42), 36% στα τρίποντα (9/25) και 100% στις βολές (9/9). Είχαν επίσης 11 παραπάνω ριμπάουντ (37 έναντι 26 του Προμηθέα), 5 περισσότερα κλεψίματα (11-6) και έξι λιγότερα λάθη (16-22).

Από την άλλη πλευρά ο Μάκης Γιατράς είδε τους παίκτες του να σουτάρουν με 52% στα δίποντα (13/25), 33% στα τρίποντα (8/24) και 66% στις βολές (10/15). Επίσης είχαν 2 περισσότερες ασίστ (17-15) και 3 παραπάνω μπλοκς (2-5).

Για την ΑΕΚ που πήρε 37 πόντους από λάθη αντιπάλου ο Γιορκ είχε 23 πόντους με 5/8 τρίποντα, ο Χάντερ 16π. και ο Σάκοτα 11π. Με 13 πόντους ολοκλήρωσε ο Τσαϊρέλης για τον Προμηθέα, ενώ από 11π. είχαν οι Σαλούστρος και Χολ.

Η ΑΕΚ πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα και δεν το απώλεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Στο πεντάλεπτο ο Θίοντορ με εύστοχο τρίποντο έκανε το σκορ 13-6, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» τελείωσαν την πρώτη περίοδο με ένα σερί 6-0 που τους έφερε μπροστά με 19-11.

Το σερί συνεχίστηκε για να φτάσει το 10-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με τον Εμπάκουε να κάνει το σκορ 23-11. Ένα νέο μικρό σερί 6-0 για την ΑΕΚ έκανε το σκορ 31-17 στο 16′ με τον Προμηθέα να απαντά με ένα δικό του 8-0 με τον Κατσίβελη να μειώνει στο 19′ σε 34-27.

Μετά από το 36-27 του ημιχρόνου η ΑΕΚ ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (50-32 στο 23′). Ο Προμηθέας έμεινε δίχως σκορ για περίπου τριάμισι λεπτά με τους γηπεδούχους να τρέχουν σερί 12-0 και να ξεφεύγουν στο 27′ με 62-34. Ένα λεπτό αργότερα ο Τζέιμς έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 30 πόντους (67-37) ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να προηγείται με 74-42.

Το +34 (76-42) στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμά τους σε όλο υτο δεκάλεπτο μη επιτρέποντας στην ομάδα της Πάτρας να μειώσει. Έτσι έφτασαν στη νίκη με 88-60 και στο 2-1 στην ημιτελική σειρά της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 36-27, 74-42, 88-60.