Μεγάλη μάχη στο ΟΑΚΑ, στην παράταση η ΑΕΚ

Με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Ξανθόπουλο (19 πόντοι με 5/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα) η ΑΕΚ επικράτησε στο ΟΑΚΑ του Περιστερίου στην παράταση (91-83, κ.α. 77-77) και απέχει μια νίκη από την κατάκτηση της 3η θέσης της τελικής βαθμολογίας της Betshop Basket League, καθώς προηγείται στην σειρά με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, 5’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας της συνάντησης όταν ο Μπεν Μπέντιλ αστόχησε μετά από κλέψιμο του σε λέι απ με το σκορ ισόπαλο 77-77.

Από την Ένωση διακρίθηκαν, επίσης, ο Χάρης Γιαννόπουλος (16 πόντοι με 3/6 τρίποντα) και ο Βινς Χάντερ (15 πόντοι). Ο Γιάννης Αγραβάνης (14 πόντοι με 2/3 τρίποντα) και ο Γάϊος Σκορδίλης (13 πόντοι και 8 ριμπάουντ) προσπάθησαν περισσότερο από το Περιστέρι.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα το ματς και με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Αγραβάνη προηγήθηκαν με 13-9 λίγο μετά το 8’. Με δύο καλάθια των Εντ Ντάνιελς, Κρις Φλέμινγκς, το Περιστέρι ξέφυγε με έξι (17-11), 41’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με σερί 6-0 σε διάστημα δύο λεπτών, οι «κυανοκίτρινοι» αύξησαν το προβάδισμα τους στους 7 (23-16) στο 13’. Το Περιστέρι συνέχισε να έχει τον έλεγχο και με τρίποντο του Αγραβάνη προηγήθηκε με 8 (30-22), 4’ και 53’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 6-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου και μείωσε στο καλάθι (30-28), με 3’ και 32’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους. Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με δύο βολές του Ξανθόπουλου και καλάθι του Ντελρόϊ Τζέιμς προσπέρασε με 32-31, 1’ και 52’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με δύο σερί καλάθια του Σκορδίλη, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα (43-42) στα πρώτα ενάμιση λεπτά του δεύτερου μέρους. Η ΑΕΚ αντέδρασε και με σερί 7-0 σε διάστημα ενός λεπτού, με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ξανθόπουλου, ξέφυγε με 7 (54-47) λίγο μετά το 26’. Με τρίποντο του Φλέμινγκς και κάρφωμα του Μπέντιλ στον αιφνιδιασμό, στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκάλεπτου, το Περιστέρι μείωσε στο καλάθι (62-60) στο τέλος της περιόδου.

Οι «κυανοκίτρινοι» συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με σερί 7-0 με τέσσερις πόντους του Μπέντιλ και τρίποντο του Ζώη Καράμπελα, απέκτησαν ξανά το προβάδισμα (67-64), 5’ και 48’’ πριν την λήξη του σαραντάλεπτου. Η Ένωση απάντησε με δύο σερί τρίποντα του Ξανθόπουλου (70-67 με 4’ και 30’’ να απομένουν για το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα) και με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Γκέιμπ Γιορκ προηγήθηκε με 5 (73-68) ένα λεπτό αργότερα.

Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν με το Περιστέρι με σερί 8-0 με δύο τρίποντα των Στίβεν Γκρέϊ, Παναγιώτη Βασιλόπουλου, να ξεφεύγει με 76-73, στο 38’. Ο Γιαννόπουλος ισοφάρισε με τρίποντο στο τρανζίσιον για την ΑΕΚ (76-76), 1’ και 34’’ πριν την λήξη του σαραντάλεπτου. Ο Μπέντιλ με 1/2 βολές έβαλε και πάλι τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (77-76, με 1’ και 15’’ να απομένουν για το τέλος).

Τον Γκανέζο σέντερ… μιμήθηκε ο Γιαννόπουλος (77-77, 31’’ πριν τη λήξη). Ο Μπέντιλ έκλεψε την μπάλα, αλλά αστόχησε σε λέι απ με 6’’ να απομένουν για το τέλος του σαραντάλεπτου, ο Τζέιμς ήταν επίσης άστοχος στην εκπνοή και το ματς οδηγήθηκε στην παράσταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Ένωση με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ξανθόπουλου, ξέφυγε με 89-83, 47’’ πριν την λήξη και ο Χάντερ με δύο βολές (91-83 με 18’’ να απομένουν για το τέλος) «σφράγισε» τη νίκη της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 37-36, 62-60, 77-77 (κ.α.), 91-83.