Πρεμιέρα στο νέο γήπεδο με νίκη για τον Κολοσσό

Νικηφόρα μπήκε στη σεζόν 2019-20, αλλά και στη νέα του έδρα ο Κολοσσός καθώς στην πρεμιέρα της φετινής Basket League επιβλήθηκε στη Ρόδο, του Πανιωνίου με 89-61.

Στο κλειστό γυμναστήριο της Καλλιθέας Ρόδου, πλέον, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μετά από τα πρώτα λεπτά δεν έχασε σε κανένα σημείο προβάδισμα, ενώ είχε σταθερά διψήφια διαφορά. Από την άλλη ο Γιάννης Λίβανος στην πρώτη του παρουσία στους πάγκους της Basket League δεν είχε στη διάθεσή του, τους Λι, ΜακΓιλ και Λιούις.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 21/35 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 11/15 βολές, 44 ριμπάουντ και 24 ασίστ, τη στιγμή που οι «κυανέρυθροι» είχαν μόλις 10/35 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 8/13 βολές, 25 ριμπάουντ και 20 ασίστ.

Μετά από το πρώτο τρίλεπτο που οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (4-4) η άμυνα των γηπεδούχων δέχθηκε μόλις δύο καλάθια εντός παιδιάς. Αποτέλεσμα, ο Κολοσσός να τρέξει ένα επιμέρους 16-5 και να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 20-9.

Η εικόνα δεν άλλαξε και στο 14′ ο Ντάνιελς έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με 31-11. Ο Πανιώνιος αντέδρασε και τρέχοντας ένα μικρό σερί 7-0 με πέντε πόντους από του Πάσαλιτς, μείωσε σε 36-26. Οι Ρόδιοι απάντησαν με ένα δικό τους 6-0 (42-26) ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 42-27.

Ο Κολοσσός συνέχισε να έχει σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Από την άλλη ο Πανιώνιος προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά και με δύο τρίποντα από τους Βεργίνη και Μάρτιν, μείωσε σε 49-36 στο 24′ αλλά και σε 56-44 με τρίποντο του Αμερικανού στο 27′. Ο Βεργίνης με τέσσερις δικούς του πόντους έκανε το σκορ 60-48 στο 28′, ωστόσο δύο τρίποντα από τους Κρομά και Πουλιανίτη και άλλα δύο καλάθια από τον Κρομά και τον Ντάνιελς διαμόρφωσαν ένα σερί 10-0 για τον Κολοσσό που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα με 70-48.

Με ένα νέο 6-0 ο Κολοσσός προσπέρασε με 76-50 στο 32′ με τη διαφορά να παραμένει σταθερά πάνω από τους 20 πόντους. Στο 38′ ο Μαραγκός έστειλε τη διαφορά στο +29 (87-58) με το φινάλε του αγώνα να βρίσκει τους Ρόδιους να επικρατούν με 89-61.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 42-27, 70-48, 89-61.