“Μίλησε” η έδρα στην Έδεσσα

Η ομάδα του Αερωπού επικράτησε του Άρη Νίκαιας με 24-21, στο κλειστό γήπεδο Κραχτίδης στην Έδεσσα.

Όπως αναφέρει το e-handball, οι γηπεδούχοι κοντραρίστηκαν στα τέρματα με τους Νικαιώτες τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 13-11, με τις δύο ομάδες να φέρουν ισόπαλο σκορ 6 φορές στο παιχνίδι. Στη δεύτερο ημίχρονο, η Έδεσσα έδειξε το πάθος και έδωσε όλη της την ενέργεια για να περάσει μπροστά, καθώς δεν άφησε περιθώρια στον Άρη.

Ο τερματοφύλακας του Αερωπού, Μπάρμπας κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ, καθώς οι αποκρούσεις του έφτασαν τις 14. Κορυφαίος από τους γηπεδούχος ο Κυριάκου με 7 γκολ. Ακόμα, λύσεις από την περιφέρεια έδωσαν οι Θεοδωρόπουλος (6 γκολ) και Μισαηλίδης (4 γκολ).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και κράτησαν την υπεροχή τους μέχρι το 17’ λεπτό. Κύριος εκφραστής της ομάδας της Νίκαιας ο Ασβεστάς, με 6 γκολ, ενώ στην τελική διαμόρφωση του σκορ συνέβαλαν ο Αθανασίου και ο Ταουσάνης (3 γκολ έκαστος). Εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο τερματοφύλακας του Άρη, Παπαδόπουλος με 11 συνολικά αποκρούσεις.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα (47:10) τραυματίστηκε ο παίκτης του Αερωπού, Δημάκης.

Πεντάλεπτα: 1-1, 2-4, 5-6, 8-7, 11-10, 13-11 (ημχ.), 16-13, 18-14, 20-16, 23-17, 24-20, 24-21

Αερωπός (Πηλαλίδης): Τζουβάρας Π., Μαυροδουλάκης, Γάτσης, Τζουβάρας Θ., Κράλλης 3, Θεοδωρόπουλος 6, Ξενίδης, Δημάκης 1, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 4, Αποστολίδης 1, Κυριάκου 7, Λιόφης, Ροτζιός, Χερέρα 2

Άρης (Μελετάκος): Λαδάκης 3, Ταουσάνης 3, Αθανασίου Π. 3, Βλάχος 1, Μελετάκος, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Παπαδημητρίου, Ασβεστάς 6, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης, Μιμίκος, Χουρσουντιάν 1, Γιαννόπουλος 2, Χαραλάμπους 2, Γραμματικόπουλος

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτος, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλντι: 1/1- 2/3