Εμφατική νίκη με Λάνγκφορντ και Ρέϊ για την ΑΕΚ

Με «καυτό» το περιφερειακό δίδυμο της, τους Κιθ Λάνγκφορντ, Κέντρικ Ρέι, η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, σημείωσε επί του Κολοσσού με εμφατικό τρόπο (93-69) την πρώτη νίκη της στη Basket League της φετινής σεζόν.

Ο 36χρονος Αμερικανός γκαρντ σταμάτησε στους 25 πόντους (με 10/12 βολές και 7/14 σουτ εντός πεδιάς), ενώ ο συμπατριώτης και κατά 11 χρόνια μικρότερος του, Ρέϊ, στους 23 (με 8/12 σουτ εντός πεδιάς).

Η Ένωση είχε, επίσης, 8 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (9-1) και τρία λιγότερα λάθη (9 έναντι 12 των «θαλασσί»). Από την ΑΕΚ διακρίθηκε, επίσης, ο Δημήτρης Μαυροειδής, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους με 4/5 δίποντα και πήρε 8 ριμπάουντ. Ο Λασάν Κρομά με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, προσπάθησε περισσότερο για τον Κολοσσό H Hotels.

Η Ένωση ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ με σερί 8-0 σε διάστημα τριών λεπτών και με δύο καλάθια του Στέφαν Γιάνκοβιτς. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 14-5 στο 8’. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 15-12 ένα λεπτό αργότερα, όμως, ο Ρέι με επτά σερί προσωπικούς πόντους του, με ένα τρίποντο, έδωσε στην Ένωση προβάδισμα 8 πόντων (22-14) στο 11’.

Με δύο τρίποντα του Νικ Παύλος, ο Κολοσσός H Hotels, πλησίασε στους τρεις (23-20) στο 12’. Η ΑΕΚ, ωστόσο, απάντησε με σερί 7-0 με τέσσερις πόντους του Μαυροειδή και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων (30-20) ένα λεπτό αργότερα.

Στην συνέχεια ο Λάνγκφορντ πήρε… φωτιά και με 11 προσωπικούς πόντους του μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ένωση πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +16 (45-29). Με σερί 7-0 με δύο καλάθια του Γιάνκοβιτς και τρίποντο του Λάνγκφορντ, η διαφορά υπέρ της ΑΕΚ ξεπέρασε τους 20 πόντους (52-31) δυόμιση λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους.

Με καλάθι του Ρέϊ η Ένωση τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +20 (71-51). Ο Ρέϊ… άνοιξε και το τέταρτο δεκάλεπτο για την ΑΕΚ. Με τρίποντο και βολή του, η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά στους 24 (75-51) στο 31’. Η διαφορά έμεινε σε αυτό το επίπεδο μέχρι την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 45-29, 71-51, 93-69.