Δια χειρός Γουότσον το Λαύριο νίκησε στη Ρόδο

Το εύστοχο τρίποντο του Γκλιν Γουότσον στα 3,3 δευτερόλεπτα πριν από το έλος του αγώνα έκρινε τον νικητή στην αναμέτρηση του Κολοσσού απέναντι στο Λαύριο για την τρίτη αγωνιστική της Βasket League. Αυτό το δεύτερο φετινό «διπλό» του Λαυρίου στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο ήταν στην πρεμιέρα στο «Σ. Μπεφόν» με τον Γουότσον να έχει σφραγίσει και τότε -με βολή στο τέλος- τη νίκη της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι που κατάφεραν να επιστρέψουν από το -10 ενώ είχαν και το τελευταίο σουτ του αγώνα, τελείωσαν έχοντας 14/21 βολές, 19/37 δίποντα, 7/24 τρίποντα, δύο παραπάνω (36-34) ριμπάουντ, όπως επίσης περισσότερες ασίστ (12-11) και κλεψίματα (8-7). Από την άλλη η ομάδα του Λαυρίου τελείωσε το παιχνίδι με 17/22 βολές, 15/28 δίποντα και 9/26 τρίποντα.

Μετά από το πρώτο δίλεπτο που οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, το Λαύριο με πέντε πόντους του Μουράτου και ένα καλάθι του Ντέιβις, ξέφυγε με 7-12 στο 4′. Στο 6′ ο Ντεκόζι έκανε το σκορ 11-16 όμως ο Κολοσσός με επτά πόντους από τον Μωραΐτη ισοφάρισε σε 22-22. Οι φιλοξενούμενοι όμως με ένα επιμέρους 6-1 ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 28-23.

Το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και μετά από ένα δίλεπτο αγώνα ο Λεγκίκας με εύστοχο τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το σκορ 25-35. Η αντίδραση του Κολοσσού όμως ήταν άμεση και με αιχμή τον Τζάκσον μείωσε στο καλάθι, 35-37, στο 17′. Ο Ντέβιτς έκανε το 37-41 για το Λαύριο με τον Κολοσσό να μειώνει σε 40-41 με τρίποντο του Μπρέιζελτον. Με διαφορά ενός πόντου βρήκε τις δύο ομάδες και το φινάλε του πρώτου μέρους, με το Λαύριο να προηγείται με 44-43.

Με ένα γρήγορο 4-0 στις αρχές του δευτέρου μέρους ο Κολοσσός ανέκτησε το προβάδισμα προσπερνώντας με 47-44 ενώ λίγο αργότερα ο Τζάκσον με εύστοχο τρίποντο ανέβασε το προβάδισμα των Ρόδιων στο +6 (52-46). Ο Γουότσον με πέντε διαδοχικούς δικούς του πόντους έφερε και πάλι το Λαύριο μπροστά στο σκορ, με 54-53. Ο Αμερικανός πέτυχε και τους υπόλοιπους πέντε πόντους των φιλοξενούμενων στην τρίτη περίοδο και ειδικά με το εύστοχο τρίποντο στο φινάλε του δεκαλέπτου έκανε το σκορ 57-59.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη κατάφεραν να ξεφύγουν με +5 με τον Ντεκόζι να κάνει το σκορ 59-64 όμως και πάλι ο Τζάκσον με ένα τρίποντο και ένα δίποντο, ισοφάρισε σε 64-64 στο 32′. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπρέιζελτον με νέο εύστοχο τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με 70-68. Δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος ο Ντεκόζι έκανε το σκορ 70-71 για το Λαύριο για να ακολουθήσουν διαδοχικά άστοχες επιθέσεις από τις δύο ομάδες.

Στα 51” για το τέλος ο Τζάκσον αστόχησε όμως ο Αγκμπελέσε πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 72-71 με 2/2 βολές. Ο Κολοσσός «έβγαλε» την επόμενη άμυνα αι ο Τζάκσον με 1/2 βολές στα 27” έκανε το 73-71. Ο Κολοσσός έδωσε τα δύο φάουλ που είχε όμως στα 3,3” ο Γουότσον ευστόχησε σε τρίποντο για το 73-74! Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων ο Τζάκσον αστόχησε σε υπό πίεση τρίποντο και η νίκη πήγε στο Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 43-44, 57-59, 73-74.