Με νίκη ξεκίνησε στο πρωτάθλημα ο ΑΟΚ Βέροιας

Ο ΑΟΚ Βέροιας ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α ΕΚΑΣΚΕΜ, επικρατώντας στην Κατερίνη του ΓΑΣΠ Πάνθηρες με σκορ 66-52.

Όπως αναφέρει το katerinisport, οι Πάνθηρες πλήρωσαν το επιθετικό τους black out στο διάστημα μεταξύ δέκατου πέμπτου και εικοστού πέμπτου λεπτού, με τον ΑΟΚ Βέροιας να αποκτά μία διαφορά η οποία αποδείχθηκε μη αναστρέψιμη και να φτάνει στη νίκη στον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν στην κατηγορία.

Οι Πάνθηρες ήταν η ομάδα που σημείωσε το πρώτο καλάθι της αγωνιστικής περιόδου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ μετά από 1’ 47” αγώνα και προηγήθηκαν με 8-0 στο 3’ 59” αφήνοντας χωρίς σκορ τον ΑΟΚ Βέροιας για 4’ 16”. Ο φιλοξενούμενος, σημειώνοντας επτά αναπάντητους πόντους, μείωσε σε 8-7 στο 5’ 42”, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τους Πάνθηρες να προηγούνται με 16-12.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο και στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, σημείο στο οποίο η ομάδα της Ημαθίας έτρεξε ένα σερί δέκα πόντων και προηγήθηκε με 23-31 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι συμπλήρωσαν 10’ 05” χωρίς εύστοχη προσπάθεια εντός πεδιάς, γεγονός που εκμεταλλεύθηκε ο ΑΟΚ Βέροιας και ξέφυγε με 27-47 στο 17’ 20” και προηγήθηκε με στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 37-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Τριχόπουλου έφτασαν τη διαφορά στους είκοσι πέντε πόντους (37-62) στο 32’ 47” με τους Πάνθηρες να μην εγκαταλείπουν την προσπάθεια και να μειώνουν με ένα σερί δέκα πόντων σε 47-62 στο 35’ 49”, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 52-66 υπέρ του ΑΟΚ Βέροιας.

Διαιτητές: Ντόγκας – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 16-12, 23-31, 37-53, 52-66.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Παπαδόπουλος 3 (1), Κωνσταντόπουλος 4, Ιορδανίδης 3 (1), Μπούσμπουρας 4, Αδαμόπουλος 8, Κιρκιντζώτης 3, Ψαρρού 6, Καλαϊτσίδης 11 (3), Καρακασίδης 9 (1), Κουτσικάς, Μουρίκας, Σπαθάρας 1.

ΑΟΚ Βέροιας (Τριχόπουλος): Ουσουλτσόγλου 17 (2), Καραθανάσης 6, Γκίτκος 4, Αβραμίδης 7 (1), Ιωαννίδης 6, Τριχόπουλος 6 (1), Χρήστου, Χαραλαμπίδης 13, Κασάμπαλης 7.