Μια ακόμη…ζημιά από τον Ιωνικό, αυτή φορά κόντρα στον Άρη!

Με περισσότερες δυνάμεις και λύσεις στην τελευταία περίοδο ο Ιωνικός Νίκαιας επικράτησε στο Αλεξάνδρειο του Άρη (77-72) και πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του ύστερα από την επιστροφή του στα «σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ και την δεύτερη σερί στην Basket League.

Καθοριστικό για τη νίκη των «κυανόλευκων» ήταν το σερί 8-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τέταρτου δεκάλεπτου. Σερί που τους έδωσε προβάδισμα εννέα πόντων (71-62).

Κορυφαίος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Στιβ Μπαρτ τζούνιορ με 24 πόντους, ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.  Ακόμη, σημαντικές λύσεις έδωσε και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος που είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, ο Ντραγκίσεβιτς είχε 17 και ο Γκάρι Τάλτον 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-43, 60-61, 72-77.