Νικηφόρο ξεκίνημα στη σεζόν για την ΑΓΕ Πιερίας

Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 70-56 του Ζαφειράκη, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναφέρει το Katerinisport, το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Ζαφειράκη Νάουσας να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 19-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΓΕ Πιερίας παρουσιάστηκ βελτιωμένη τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 38-33.

Οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο όπου εκτόξευσαν τη διαφορά και προηγήθηκαν με 58-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Τούφα ισορρόπησαν το παιχνίδι, ωστόσο η ΑΓΕ Πιερίας διατήρησε το προβάδισμά της κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 70-56.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου.
Δεκάλεπτα: 19-17, 33-38, 42-58, 56-70.

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 6, Μώκας 2, Μουρατίδης 7 (1), Ζιάνης 2, Βαδόλας, Νικολαΐδης 2, Τούφας 10, Σκουλαριώτης 10, Σιδηρόπουλος 2, Δίντσης 2, Ζέφυρος 4, Πράπας 9.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης 8, Μωυσίδης 11 (2), Βαϊτσόπουλος 3, Καρατόλιος, Τριγώνης, Βαφόπουλος 7, Αργυρόπουλος, Πάππας, Παπαδόπουλος 17 (4), Κουρκούτας 23 (1), Ζαπαντιώτης, Γαβαλάς 1.