Ήττα για τον ΠΑΟΚ στην Ουγγαρία

Ο ΠΑΟΚ έκανε μετριότατη εμφάνιση στην Ουγγαρία και γνώρισε την 2η συνεχόμενη ήττα στο Basketball Champions League από την Φάλκο με 76-66

Έχοντας χαμηλά ποσοστά σε όλες τις κατηγορίες των σουτ, χάνοντας τη “μάχη” των ριμπάουντ και γενικότερα αδυνατώντας να επιβάλλει τον ρυθμό του, ο ΠΑΟΚ υποχρεώθηκε σε ήττα στην Ουγγαρία από τη Σομπατέλι για τη 2η αγωνιστική του BCL με 76-66. Έτσι ο Δικέφαλος είναι πια στο 0-2 στον 4ο όμιλο της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ έκανε δύο προσπάθειες να αποκτήσει από νωρίς μία διαφορά στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με 7-2 στο 3′ και 20-11 στο 9′, ωστόσο δεν κατάφερε να την κρατήσει στον βαθμό που θα ήθελε. Οι Ούγγροι ισοφάρισαν αρχικά στο 9-9 και μείωσαν στο φινάλε της περιόδου στους τέσσερις (16-20).

Η Σομπατέλι εκμεταλλευόμενη τις κακές επιλογές του ΠΑΟΚ στην επίθεση, διεύρυνε το σερί της που έφτασε στο 11-0 για να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα (22-20). Η αδυναμία της ελληνικής ομάδας να αλλάξει τον ρυθμό της στην επίθεση, δεν της επέτρεψε στην ουσία να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Στο 17′ η Σομπατέλι ήταν και πάλι μπροστά με 32-30 αλλά ο Δικέφαλος κατάφερε να κλείσει το πρώτο μέρος με ένα μικρό σερί 6-0, που του έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (32-36).

Η εικόνα του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε στην τρίτη περίοδο, αφού ο ΠΑΟΚ με ατομικές κατά βάση ενέργειες έβρισκε κάποιες λύσεις στην επίθεση, αλλά δεν μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα μέσα από την άμυνα του. Με πέντε σερί πόντους του Τσόχλα προηγήθηκε με 44-41 όμως στο 30′ όλα παρέμεναν ανοιχτά (55-56). Η Σομπατέλι έχοντας πια αυτοπεποίθηση και με τη βοήθεια από την εξέδρα της, μπήκε στην τέταρτη περίοδο με σερί 6-0 στο πρώτο τρίλεπτο (61-56).

Ο Κώστας Φλεβαράκης επιστράτευσε άμυνα ζώνης “2-3” όμως ο ΠΑΟΚ είχε ήδη υποστεί φθορά από φάουλ (από τέσσερα Νόουλς και Σαρικόπουλο) ενώ έχανε και τα ριμπάουντ (69-62 στο 37′). Δύο λεπτά πριν το τέλος η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (72-62) και δεν είχε πια τρόπο επιστροφής.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 32-36, 55-56, 76-66.

ΣΟΜΠΑΤΕΛΙ (Όκορν): Ρέντικ 8, Περλ 23 (3), Μπένκε 15 (1), Χούκερ 10, Φιλιποβίτι 8, Ουάσινγκτον 2, Βάραντι 8 (1), Λέικ 2.

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Σμιθ 13 (2), Τσόχλας 8 (1), Μαργαρίτης 1, Μπεστ 11 (2), Εγκεκέζε 11 (3), Λιούις 3, Χατζηνικόλας, Ουίγκινς 9, Σαρικόπουλος 4, Νόουλς 6.