«Πλήρωσε» το τελευταίο τετράλεπτο στο Ισραήλ η ΑΕΚ

Την πρώτη της ευρωπαϊκή ήττα γνώρισε η ΑΕΚ που δεν τα κατάφερε στο Ισραήλ καθώς έχασε με 85-78 από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ για τη δεύτερη αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα προηγήθηκε με 76-70 όμως οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 15-2 ως το φινάλε έκαναν τη μεγάλη ανατροπή και έφτασαν στην επικράτηση.

Παρά το γεγονός πως η ΑΕΚ τελείωσε το παιχνίδι με 16 εύστοχα τρίποντα, στα τελευταία τέσσερα λεπτά είχε 2/4 βολές, 0/1 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Παράλληλα η ΑΕΚ στερήθηκε τις υπηρεσίες του Μάρκους Σλότερ από τα μέσα της τρίτης περιόδου, καθώς τραυματίστηκε.

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες από το ξεκίνημα του αγώνα με αποτέλεσμα το σκορ να ανοίξει από νωρίς και το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει την ΑΕΚ να προηγείται με 26-25. Η «Ένωση» προηγήθηκε με 32-25 στις αρχές της δεύτερης περιόδου ωστόσο η Χάποελ βρήκε τις λύσεις και μείωσε στ φινάλε του ημιχρόνου σε 46-47.

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στην τρίτη περίοδο φτάνοντας μάλιστα και σε διψήφια διαφορά με τον Λάνγκφορντ να κάνει το σκορ 50-60. Τρία λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου και με το σκορ 53-60 αποχώρησε ο Σλότερ με την Χάποελ να τρέχει ένα σερί 11-0 και να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 61-60.

Η ελληνική ομάδα ανέκτησε το προβάδισμα και στο 36′ ο Ματσιούλις διαμόρφωσε το 70-76. Η ΑΕΚ όμως μέχρι το φινάλε έμεινε δίχως εντός παιδιάς εύστοχο σουτ και η Χάποελ με επιμέρους σκορ 15-2 έφτασε στη νίκη με 85-78.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 46-47, 61-60, 85-78.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Κάζινς, Μπλατ 7, Τιμόρ, Φελντέιν 19 (4), Λεβί 2, Μπράιμοχ 17 (3), Ζάλμανσον 6, Λόκετ 2, Τόμας 16, Κούπσας 4, Μπράουν 12.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 4, Λάνγκφορντ 27 (7), Ματσιούλις 7, Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος 6, Γκίκας 11 (3)., Μαυροειδής 3, Σαντ- Ρος 18 (3 τρ., 10 ριμπ.), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2.