Σπουδαίο διπλό της Πυλαίας στη Δράμα!

Νίκη επί της Προσοτσάνης πήρε η Πυλαία καθώς επικράτησε με τελικό σκορ 31-39, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Όπως αναφέρει το e-handball.gr, αν και η ομάδα του Βασίλη Σκανδάλη έμεινε πίσω στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα (8-4 στο 1ο’ και 10-6 στο 15′), κατάφερε να βρει τον ρυθμό της και να ισοφαρίσει στο 20′ (11-11) και τελικά γηπεδούχες και φιλοξενούμενες πήγαν στα αποδυτήρια με 17-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πυλαία μπήκε και πάλι δυναμικά στον αγώνα και κατάφερε να πάρει διαφορά από την αρχή φτάνοντας την έως και 9 γκολ στο 55′. Τελικά οι φιλοξενούμενες πήραν τη νίκη με σκορ 39-31.

Κορυφαία για την Προσοτσάνη ήταν η Κατσιγιάννη με 7 γκολ. Για την Πυλαία πρώτη σκόρερ ήταν η Λούρη με τον εντυπωσιακό αριθμό των 12 γκολ ενώ 11 γκολ κατάφερε και η Κουκμίση.

ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ ΔΡΑΜΑΣ – ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 31-39

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 8-4, 10-6, 11-11, 15-14, 17-17 (σκορ ημιχρόνου), 19-21, 23-25, 25-29, 25-33, 28-37, 31-39

ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ (Δρανόβαλης): Κόρρα, Λεωνίδου, Παύλου 5, Σεβδίλη Μ. 2, Καρρά 1, Λαζαρίδου, Σαμπαντζή 1, Δικμάνη 5, Καλαϊτζίδου 2, Τσαλκίδου, Μωυσιάδου-Φατράλη 3, Σεβδίλη Α. 4, Αμβροσιάδου 1, Ιωαννίδου, Κατσιγιάννη 7, Βούτσηλα

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Σκανδάλης): Κουκμίση Κ. 11, Βράμπα, Παραστατίδου 2, Βακουφάρη 1, Κουκμίση Μ. 5, Καπρινιώτη, Κοπανέλου, Αντωνιάδου, Ιωαννίδου, Μαυροπούλου 1, Δημητρακοπούλου, Αθανασοπούλου 1, Σελεμίδου 4, Πετρίδου 1, Λούρη 12, Στεφανίδου 1

Διαιτητές: Φωτακίδης – Παρασκευούδης, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 7/8-2/3