Πάλεψε αλλά γνώρισε την πρώτη ήττα του το Περιστέρι

Την πρώτη ήττα του για την φετινή σεζόν γνώρισε το Περιστέρι στην Ισπανία από την Τενερίφη (72-68) παρά την μεγάλη προσπάθεια του, σε αναμέτρηση για την τρίτη αγωνιστική του Γ’ Ομίλου του Basketball Champions League.

Οι «κυανοκίτρινοι» αν και ταξίδεψαν στην Ιβηρική Χερσόνησο χωρίς τους τραυματίες Παναγιώτη Βασιλόπουλο, Χρήστο Σαλούστρο και Μάικ Μόρισον, παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί και ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες.

Κατάφεραν να επιστρέψουν από το εις βάρος τους 35-23 του πρώτου ημιχρόνου και με 1’ και 22’’ να απομένουν για την λήξη να βρίσκονται στο -1 (66-65). Στην συνέχεια, όμως, ένα φάουλ του άπειρου Γιάννη Αγραβάνη έδωσε την δυνατότητα για βολές στον Σασούλ Σαλίν (68-65, 1’ και 10’’ πριν το τέλος) και ένα χαμένο ριμπάουντ έφερε το τρίποντο του Μαρσελίνιο Χουέρτας, με το οποίο «σφραγίσθηκε» η νίκη των γηπεδούχων (71-65, με 13’’ να απομένουν για την λήξη).

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 13-10 στο 8’, αλλά στην συνέχεια δέχθηκε σερί 15-0 (με δύο τρίποντα του Σαλίν και ένα του Ντάνι Ντίεθ) από την Τενερίφη και η ισπανική ομάδα ξέφυγε με 12 πόντους (25-13) στο 13’.

Οι «κυανοκίτρινοι» με τέσσερις πόντους του Στίβεν Γκρέϊ μείωσαν στους έξι (42-36) λίγο μετά το 27’, αλλά το σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ντάριον Άτκινς (45-36) έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν και πάλι. Η Τενερίφη προηγήθηκε και με 12 (49-37, 1’ και 36’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου), αλλά η ελληνική ομάδα με τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη και καλάθι του Γκρέϊ μείωσε στους 9 (51-42 σκορ τρίτου δεκάλεπτου).

Το Περιστέρι συνέχισε στην τελευταία περίοδο την αντεπίθεση του και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Γκρέϊ και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ουίλιαμ Χάτσερ μείωσε στον πόντο (51-50) στο 32’ και διεκδίκησε τη νίκη έως το τέλος.

Ο Γκρέϊ για την ελληνική ομάδα και ο Ντίεθ για τους νικητές ήταν οι κορυφαίοι της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 35-23, 51-42, 72-68.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Ντίεθ 16 (2), Χουέρτας 10 (2), Λούντμπεργκ 8, Σαλίν 10 (2), Σερμαντίνι 11, Άτκινς 5 (1), Γκέρα 2, Κονατέ, Λόπεζ 4, Σουάρεθ, Γιούστα 6 (2).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Αγραβάνης 5 (1), Γκρέι 26 (2), Χάτσερ 13 (3), Μόουζες 10 (10 ριμπ.), Ξανθόπουλος, Μπλέικ, Γόντικας 2, Σκορδίλης 9, Σμιθ 3 (1).