Εύκολο απόγευμα για τη Νέα Ιωνία

Άνετη νίκη απέναντι στην Προσοτσάνη κατάφερε η ομάδα της Νέας Ιωνίας στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Όπως αναφέρει το e-handball, αν και στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου γηπεδούχες και φιλοξενούμενες ήταν κοντά στο σκορ, στο 20′ περίπου του αγώνα η ομάδα του Μενέλαου Δανήλου κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 18-11.

Στο δεύτερο μέρος η Νέα Ιωνία μπήκε δυναμικά στο γήπεδο, αύξανε συνεχώς της διαφορά ενώ στο 50΄ είχε διπλασιάσει τα γκολ. Τελικά τα κορίτσια της Νέας Ιωνίας πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 40-21.

Κορυφαία για τις γηπεδούχες ήταν η Βασιλείου με 12 γκολ και για τις φιλοξενούμενες πρώτη σκόρερ ήταν η Αμβροσιάδου με 5 γκολ. Αξίζει να σημειωθεί ότι η νεαρή τερματοφύλακας της Νέας Ιωνίας, Γεωργία Κολλύρη ήταν σε εξαιρετική ημέρα ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε για λίγα λεπτά και η Παπουτσή.

Ο.Φ.Ν.Ιωνίας – ΑΟ Προσοτσάνης 40-21

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 8-6, 13-7, 16-9, 18-11 (ημχ) 21-13, 24-13, 25-14, 31-16, 35-18, 40-21

Ο.Φ.Ν.ΙΩΝΙΑΣ (Μενέλαος Δανήλος): Καψάλη, Μανιά 5, Φράγκου 3, Πανούση Χ. 1, Κολλύρη, Καρέλα 3, Παπουτσή, Ντιμτσούδη 2, Κεπεσίδου 5, Βασιλείου 12, Ζένελι, Νταμπέφσκα, Χριστοπούλου, Ζηνωνίδου 2, Χρυσοκέντη 3, Σακιζλή.

ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Κιάκος – Δρανόβαλης): Λεωνίδου, Δικμάνη 3, Καλαϊτζίδου, Αμβροσιάδου 5, Σαμπαντζή 2, Ιωαννίδου 1, Τσιαμούρα 2, Καρά, Σεβδιλή 3, Σεβδιλή Μ. 4, Παύλου 1, Λαζαρίδου, Κατσιγιάννης.

Διαιτητές: Χρηστίδη – Παπαματθαίου, Δίλεπτα: 4-6, Πέναλτι: 3/3-2/2