“Πράσινο” 6/6 με νέα “100άρα” (βαθμολογία)

Το αήττητο του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε στη Λάρισα, με τους “πράσινους” να κάνουν το 6/6 επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 110-68.

Ήταν η τρίτη συνεχόμενη και τέταρτη “100άρα” των πρωταθλητών στις έξι αγωνιστικές. Το αποτέλεσμα ήρθε μέσα από επιθετική πολυφωνία (έξι παίκτες έφτασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων), υψηλά ποσοστά (79% στα δίποντα και 44% στα τρίποντα) και πολλές συνεργασίες (33 ασίστ).

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη φρόντισε να επιβάλλει από τα πρώτα λεπτά την κυριαρχία της και κατάφερε από νωρίς να αποκτήσει μεγάλη διαφορά. Στο τέλος της πρώτης περιόδου, τις δύο ομάδες χώριζε διαφορά 14 πόντων (14-29), με τον Παναθηναϊκό να έχει ήδη 12 ασίστ.

Η Λάρισα επιχείρησε κυρίως μέσα από την επίθεση της, να γίνει πιο ανταγωνιστική και στα μισά της δεύτερης περιόδου ήταν στο -12 (28-40). Το κατάφερε όμως προσωρινά, αφού οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν και πάλι τη διαφορά στους 18 (28-46 στο 17′) και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 54-36, εκτελώντας με 82% στα δίποντα (14/17).

Ο Μπερχανεμέσκελ έδινε λύσεις στην επίθεση της Λάρισας, ωστόσο στην άμυνα της η θεσσαλική ομάδα αδυνατούσε να περιορίσει το επιθετικό παιχνίδι των “πράσινων”, κυρίως κοντά στο καλάθι. Στα μισά της τρίτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε στους 25 (44-69) και στο τέλος της ήταν στους 33 (52-85), με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να προσφέρουν και θεαματικές φάσεις στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό της Νεάπολης.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν βέβαια διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Λάρισα έχασε τη διάθεση που είχε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, δεν έβρισκε πια λύσεις στην επίθεση και η διαφορά έφτασε τους 40 (59-99) στο 34ο λεπτό, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην “100άρα”, 4:36 πριν το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 36-54, 52-85, 68-110.