Άλλη μία ευρωπαϊκή “παράσταση” από τον Προμηθέα Πάτρας!

Με το… ενάμισι πόδι στο Top-16 του EuroCup βρίσκεται ο Προμηθέας που νίκησε και στην έδρα του τη Μακάμπι Ρισόν με 88-77 και έφτασε το 5-1 στον πρώτο όμιλο.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους Πατρινούς που θέλουν μία ακόμα νίκη για να κλειδώσουν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση.

Ο Μάκης Γιατράς είδε έξι παίκτες του να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά το σημαντικότερο τους είδε να αντιδρούν σωστά στα μέσα της τέταρτης περιόδου όταν οι Ισραηλινοί κάλυψαν τη διαφορά και μείωσαν στο καλάθι.

Ο Προμηθέας πήρε κεφάλι στο σκορ μετά από το πρώτο πεντάλεπτο και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 20-17. Η άμυνα της ελληνικής ομάδας βελτιώθηκε στη δεύτερη περίοδο, ενώ επιθετικά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να ανέβει σε διψήφια επίπεδα με τον Προμηθέα να φτάνει στο +15 (43-28) λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Η διαφορά συντηρήθηκε κοντά στους 10 πόντους και στην τρίτη περίοδο με τους Πατρινούς να κρατούν το προβάδισμα τους. Στο 31′ ο Κατσίβελης έκανε το σκορ 68-56 με την εικόνα του αγώνα να αλλάζει όμως στα επόμενα λεπτά. Μέσα στο επόμενο τρίλεπτο η Μακάμπι έτρεξε επιμέρους σκορ 11-2 μειώνοντας σε 69-67 στο 34′.

Τρία λεπτά πριν από το τέλος οι Ισραηλινοί μείωσαν εκ νέου σε 77-74 όμως ο Προμηθέας «απάντησε» με ένα σερί 11-0 που τον έφερε στο 88-74 στα 27” για το τέλος, με την ομάδα της Πάτρας να φτάνει στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-30, 63-54, 88-77.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 10, Μπαμπ 20 (4), Λίποβι 14 (4), Κασελάκης 10 (1), Κουρουπάκης, Κατσίβελης 3, Φίλερ 13 (2), Ρόμπινσον 2, Μπόγρης 10, Έλις 6, Μπαζίνας.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΡΙΣΟΝ (Γκούντες): Σουίνγκ 9 (1), Μπουρντιγιόν 8 (2), Αριέλ 3 (1), Μπλάιζερ 5, Ουίλιαμς 13 (10 ριμπ.), Τίσμαν 3 (1), Ντόβρατ 12 (2), Χάμιλτον 20 (1), Μονρό 4.