Μεγάλο διπλό του εντυπωσιακού Τρικούπη! (αποτελέσματα, βαθμολογία εξ αναβολής)

Τι κι αν διεξήχθησαν τρεις αγώνες στην Α2 στη σημερινή ημέρα, και οι τρεις είχαν το ίδιο σασπένς όσο μια ολόκληρη αγωνιστική, με την Α2 να δείχνει ότι και φέτος είναι το πρωτάθλημα των εκπλήξεων και του μεγάλου ανταγωνισμού.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Χαρίλαος Τρικούπης κόντρα στο Διαγόρα Δρυοπιδέων, ο οποίος γνώρισε την πρώτη του ήττα για τη φετινή σεζόν. Έφτασε κοντά στην πρώτη ιστορική της νίκη στην Α2 η Δάφνη Δαφνίου, όμως ο Μάκης Θέος είχε άλλη γνώμη και χάρισε στην Καρδίτσα την πρώτη της νίκη στο νέο κλειστό της ομάδας. Δεύτερη σερί νίκη για την Ελευθερούπολη που δείχνει τη δύναμη της έδρας της (το ρεπορτάζ ΕΔΩ)

Μία πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Χαρίλαος Τρικούπης, ο οποίος επικράτησε του Διαγόρα Δρυοπιδέων με 87-80 και έδειξε ότι φέτος τον περιμένει μία ιστορική πορεία. Για τον Διαγόρα αυτή ήταν η πρώτη ήττα της φετινής σεζόν, μιας και δεν είχε γνωρίσει αρνητικό αποτέλεσμα ούτε στο Κύπελλο, ενώ παράλληλα η ομάδα του Μεσολογγίου διατηρεί ένα ιδιαίτερο στατιστικό, μετρώντας πλέον δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες στην έδρα του Διαγόρα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό, με τον Χαρίλαο Τρικούπη προβάδισμα 5 πόντων στα πρώτα 5′ λεπτά, την οποία και διατήρησε στο μεγαλύτερο διάστημα μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, ενώ η διαφορά έφτασε και στους 10 (17-27), με το buzzer beater του Κουκά να μειώνει σε 20-27.

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να μειώσουν τη διαφορά, την ώρα που οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου έφτασαν το σκορ ακόμα και στο +11 (26-37) χάρη στο τρίποντο του Σκουλίδα. Ένα σερί 11-2 μείωσε τη διαφορά στον πόντο για τους γηπεδούχους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 41-42. Το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ήταν ονειρικό για την ομάδα του Μεσολογγίου, η οποία με το επιμέρους 28-17 στο γ’ δεκάλεπτο κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +10. Η διαφορά μάλιστα έφτασε ακόμα και στο +15 (87-72), με αποτέλεσμα κάπου εκεί να κατεβάζει ταχύτητες η ομάδα του Καλαμπάκου και το παιχνίδι να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ελευθερούπολη – Οίαξ Ναυπλίου 83-77
Καρδίτσα – Δάφνη Δαφνίου 90-82 (κ.δ. 75-75)
Διαγόρας Δρυοπιδέων – Χαρίλαος Τρικούπης 80-87

Τα φύλλα αγώνος :

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 83-77
Διαιτητές: Συμεωνίδης-Ταρενίδης Στ.-Τσιρτσιμάλης (Μπρίγκος)
Δεκάλεπτα: 21-19, 46-37, 65-54, 83-77
Ελευθερούπολη (Λογοθέτης): Μαραβέγιας 8 (2), Μανοΐλοβιτς 18, Γοργόνης 11, Τσούτσος 11 (2), Γκέλιος 4, Μοτσενίγος 3 (1), Καραγιώργος, Σταμπουλής, Καμπουρίδης 21 (3), Μπένας 7.
Οίαξ Ν. (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 2, Ραζής 6 (2), Κουμπούρας 18, Παπαντωνίου 4, Τζόρτζεβιτς 17, Βύρλας 2, Καλλινικίδης 7, Σκορδάς 2, Μακρής 6 (1), Ζώρζος 7 (1), Ψημίτης 6.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 90-82
Διαιτητές: Παφίλης-Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ. (Τέγα)
Δεκάλεπτα: 13-26, 35-45, 54-56, 75-75, 90-82 (πρτ.)
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης, Γράβας 18, Παππάς, Κακλαμάνος 14 (4), Ερμείδης 15 (3), Θέος 12, Καλλές 12, Σανδραμάνης, Τριανταφύλλου 19 (3), Νάκης.
Δάφνη Δ. (Κωνσταντινίδης): Τοπάλι 15 (3), Σταυρακούκας, Κουφόπουλος 12 (3), Δομπρογιάννης 2, Αγγέλου 8 (1), Καννάς 4, Φιλιππάκος 14 (2), Γκάτζο 5, Μπάλος 3, Αρνόκουρος, Κανονίδης 19 (2).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ – ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 80-87
Διαιτητές: Τζαφλέρης-Αναστόπουλος Α.-Δολγυρας (Τεφτίκης)
Δεκάλεπτα: 20-27, 41-42, 60-70, 80-87
Διαγόρας (Χούμπαυλης): Κουκάς 14 (4), Καράμπουλας 17 (3), Πολυτάρχου 6 (1), Πετροδημόπουλος 9, Λιακόπουλος 23, Καρασταμάτης 2, Παπαδολιάς, Βλάχος, Μαχαίρας 2, Γκιουζέλης 7 (1).
Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Μάρκοβιτς 9, Παπαδιονυσίου 19 (4), Αντωνάκης 10 (1), Ναούμης, Ράπτης 17, Οικονομόπουλος 11 (2), Μαργέλης, Βασιλόπουλος 13 (1), Σκουλίδας 8 (2).