Στους «οκτώ» του Κυπέλλου το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα της έδρας του και με κορυφαίο τον Κόνερ Φράνκαμπ, που πέτυχε 26 πόντους με 6/12 τρίποντα, επιβλήθηκε του Κολοσσού (75-65) και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, στην οποία θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΑΕΚ.

Τον Φράνκαμπ ακολούθησε σε απόδοση ο Ουέσλι Γκόρντον, που σκόραρε 10 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ.

Η κρητική ομάδα είχε τον έλεγχο από την αρχή του ματς και στο 15’, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (35-22). Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Τάιρον Μπρέιζελτον μείωσαν στους οκτώ (42-34) στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά το Ρέθυμνο ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα του βρήκε επιθετικό ρυθμό και ξέφυγε με 23 (57-34), λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμα τους και έφτασαν στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-24, 57-38, 75-65.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 7 (1), Χριστοδούλου 2, Χότον 4, Μαραγκάκης, Καμπερίδης 6 (2), Λαναράς, Γαρέζος, Μάρεϊ 9 (1), Χάρις 9 (3), Γκόρντον 10, Ραζής 2, Φράνκαμπ 26 (6).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 5, Μπρέιζελτον 7, Τζάκσον 16 (1), Τσαλμπούρης 6 (2), Πουλιανίτης 4, Μπρούσεβιτς 2, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 9 (1), Ντάνιελς 2, Κρομά 4, Τουτζιαράκης 10, Παύλος.