Εκτός έδρας νίκη με double score για την ΑΕΚ (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Συνεχίζει την αήττητη πορεία της η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε του Ιωνικού με σκορ 26-13, μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Όπως αναφέρει το e-handball, τo παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα με 8-3 στα πρώτα 10 λεπτά, και αν και ο Ιωνικός προσπάθησε να κρατηθεί μέσα στον αγώνα, η ΑΕΚ είχε τις λύσεις επιθετικά και κατάφερε να αυξήσει συνεχώς τη διαφορά. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 7-14.

Το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ και να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων συνεχώς μεγάλωνε, μέχρι και τα 13 γκολ στο τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ πήρε μια ακόμη νίκη με τελικό σκορ 13-26.

Τραυματίας από τον αγώνα έφυγε ο Νίκος Αντωνόπουλος, καθώς χτύπησε στο γόνατο.

Πρώτος σκόρερ για τον Ιωνικό ήταν ο Λιόλιος με 5 γκολ ενώ πολύ καλή ήταν η βραδιά για τον Θάνο Συγγάρη. Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Φλορίδο με 6 γκολ.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ – ΑΕΚ 13-26

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-8, 5-9, 6-10, 6-12, 7-14 (ημχ) 7-17, 8-18, 9-21, 10-22, 12-23, 13-26

ΙΩΝΙΚΟΣ (Παπακώστας): Τσακνής, Βάρης 1, Αϊβαλιώτης 2, Αργυράκης, Π. Μπούτος 1, Αποστολίδης 1, Ζαχάρης 1, Κρητικός, Αντωνόπουλος, Βασιλείου, Συγγάρης, Σιάτρας, Μπούτος Ε. 2, Κοτσιρας, Λιόλιος 5, Τσάτσας 1.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 4, Δομπρής, Μωραΐτης 1, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 1, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 3, Χιμένεθ 2, Φλορίδο 6, Παπαδιονυσίου 1, Άρσιτς, Μπουνέτα 1, Γιόσμου 2, Κεδέρης 1.

Διαιτητές: Ζήσης – Χαραλαμπίδης, Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 2/3-1/1

Παρατηρήσεις: Στο 38:34 ο αγώνας διακόπηκε για 3 λεπτά λόγω ρίψης νερού στον αγωνιστικό χώρο από την πλευρά των οπαδών της ΑΕΚ. Αφού ο χώρος καθαρίστηκε ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά. Ουδεμία άλλη παρατήρηση.