Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τη Λάρισα BC

Η πρώτη εκτός έδρας νίκη στην Basket League για τη Λάρισα BC είναι γεγονός!

Οι νεοφώτιστοι, στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο τους, πέρασαν νικηφόρα από τη Ρόδο με 83-80 κόντρα στον Κολοσσό για την 7η αγωνιστική.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο φινάλε με τους φιλοξενούμενους να ξαναπαίρνουν το προβάδισμα στα 21” πριν από το τέλος με εύστοχο τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου, ενώ στα 10” ο Φλόιντ με μπλοκ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν.

Η ομάδα της Ρόδου παρότι τελείωσε το παιχνίδι με 11/23 τρίποντα είχε 17/32 δίποντα και 13/24 βολές, αλλά και 8 λιγότερα ριμπάουντ (28-36). Από την άλλη η Λάρισα σούταρε 23/35 δίποντα, 8/27 τρίποντα και 13/20 βολές.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και στην επίθεση με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 10-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά έχοντας πρωταγωνιστή τον Κρόμαχ και τον Μπράζελτον. Προς το τέλος του δεκαλέπτου η Λάρισα μείωσε στους πέντε (24-19),ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +8(27-19).

Στην δεύτερη περίοδο ο Κολοσσός συνέχιζε να ήταν μπροστά στο σκορ, με την Λάρισα όμως να μην τον αφήνει να ξεφεύγει κατά πολύ. Η Λάρισα αν και βρέθηκε πίσω 35-27 στο 15,απάντησε με ένα δικό της σερί με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 40-36 υπέρ των Ροδίτων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πηγαίνανε χέρι χέρι στο σκορ με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Στο τέλος του δεκαλέπτου η Λάρισα κατάφερε να ξεφύγει με τέσσερις πόντους με 58-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι κρατούσε καλά στην Ρόδο, με την Λάρισα μετά τα πρώτα λεπτά να ξεφεύγει για πρώτη φορά στο παιχνίδι με επτά πόντους(65-58). Σε εκείνο το σημείο ο Κολοσσός αντέδρασε και μείωσε στον πόντο 68-67 στο 36′.Στην συνέχεια ο Τσαλμπούρης με το σκορ 75-75, κάνει το 78-75 με δικό του τρίποντο. Με τον Παπαντωνίου να ισοφαρίζει σε 78-78.Και να δίνει και το προβάδισμα με δικό του καλάθι στην συνέχεια κάνοντας το 81-79.Τελικά η Λάρισα πήρε την νίκη καθώς στο τέλος ήταν πιο ψύχραιμη από τον Κολοσσό.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 40-36, 54-58, 80-83