Ένα ακόμη Σάββατο με…στιλ για τον Ζαφειράκη Νάουσας!

Ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα για τον Ζαφειράκη, που έφτασε τις πέντε νίκες σε έξι ματς στην Α ΕΚΑΣΚΕΜ και βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα της Νάουσας επικράτησε με 81-70 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια και έφτασε αισίως τους 11 βαθμούς, ισόβαθμη με τους Ικάρους Γιαννιτσών.

Όπως αναφέρει το Katerinisport, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να προηγείται με 14-19.

Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν μπροστά στο σκορ και τον φιλοξενούμενο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 39-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας ήταν καλύτερος, σημείωσε είκοσι τέσσερις πόντους στην επίθεση και σε συνδυασμό με τους εννέα μόλις πόντους που δέχθηκε στην άμυνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 63-52 στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ισορρόπησε το παιχνίδι, με τον Ζαφειράκη να διατηρεί και να διαχειρίζεται με επιτυχία το προβάδισμά του και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 81-70.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηκώστας.
Δεκάλεπτα: 14-19, 39-43, 63-52, 81-70.

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 8 (2), Μουρατίδης 14 (4), Ζιάννης 9 (1), Νικολαΐδης, Τούφας 7, Σκουλαριώτης 12 (2), Σιδηρόπουλος 10 (2), Δίντσης 9 (1), Μώκας 2, Ζέφυρος, Πράπας 8, Σαμαράς 2.

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (Τσάτσας): Πάππου 12, Κυριακού 3 (1), Τζιντζόγλου, Πουρλιοτόπουλος 2, Πουαρίδης, Παντοφλίδης 6, Παπαδόπουλος 17 (5), Παπαγερίδης 4, Καρκάρας 20 (2), Πρόιος, Κατσανεβάκης 6.