Μόνο η νίκη μένει στον Αερωπό

Ο Αερωπός επικράτησε με 27-21 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στο ΔΑΚ Έδεσσας, για την 8η αγωνιστική της Handball Premier.

Δύσκολη και αγχωτική εντός έδρας νίκη που κρίθηκε μετά τα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου πανηγύρισε ο Αερωπός Έδεσσας κόντρα στον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας.

Όπως αναφέρει το e-handball, οι γηπεδούχοι ήθελαν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες (2 σε Ευρώπη και 1 στο πρωτάθλημα) και τα κατάφεραν, χωρίς όμως να εντυπωσιάσουν με την απόδοση τους. Ωστόσο δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη η αξιόμαχη εμφάνιση της αθηναϊκής ομάδας, η οποία κόντραρε του Εδεσσαίους στα ίσια για 50 λεπτά.

Το καθαρό μυαλό και εμπειρία ήταν αυτά που έκαναν την διαφορά και έδωσαν την νίκη στο σύνολο του Γιάννη Πηλαλίδη, το οποίο με τους δυο βαθμούς της σημερινής αναμέτρησης έφτασε τους 10 βαθμούς και «σκαρφάλωσε» στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην 10η θέση με μόλις δύο νίκες σε οκτώ παιχνίδια.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κυριακού με 9 γκολ, ενώ από τους ηττημένους ο Λιόλιος σημείωσε 4 τέρματα. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο τερματοφύλακας του Ιωνικού Τάσος Τσακνής.

Δεκάλεπτα: 2-3, 4-5, 7-9, 9-9, 12-10, 13-13 (ημιχ.) 16-16, 18-17, 20-18, 21-19, 24-20, 27-21

Αερωπός Έδεσσας (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας, Μαυροδουλάκης, Γατσής, Κράλλης 5, Θεοδωρόπουλος 4, Δημάκης 4, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 4, Αποστολίδης, Κυριακού 9, Ρόμπης-Σάτσκος, Λιόφης, Ρότζιος, Καού 1

Ιωνικός Ν.Φ. (Μάκης Παπακώστας): Τσακνής, Βαρής, ΑΪβαλιώτης 3, Αργυράκης, Γκέρτσος, Μπούτος Π., Αποστολίδης 3, Ζάχαρης 3, Βασιλείου, Συγγάρης, Μπούτος 1, Μαντζόπουλος 3, Λιόλιος 4, Μαυροφρύδης 1, Τσατσάς 2, Μπουλούμπασης 1

Δίλεπτα: 6 – 4

Πέναλτι: 1/1 – 2/2