Βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι

Η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκε με 73-68 στο ΟΑΚΑ του Προμηθέα Πάτρας μετά από σπουδαίο ντέρμπι.

Μπορεί να τραυματίστηκε και να αποχώρησε από το παρκέ, αλλά επέστρεψε και «εκτέλεσε» την πρώην ομάδα του – Ο Νίκος Γκίκας με δύο κρίσιμα τρίποντα στην 4η περίοδο οδήγησε την ΑΕΚ (5-4) στη νίκη (73-68) επί του Προμηθέα (6-3), για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Ένα ματς δυνατό κι έντονο από την αρχή μέχρι το τέλος του, αλλά είχε την υπογραφή του Νίκου Γκίκα!

Ο διεθνής γκαρντ της ΑΕΚ αποχώρησε στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης για να κάνει δύο ράμματα πάνω από το δεξί μάτι, αλλά επέστρεψε στην τελευταία περίοδο, για να «εκτελέσει» δις την πρώην ομάδα του και να δώσει τη νίκη στους «κιτρινόμαυρους» (73-68).

Για τον Προμηθέα, ο Έλις έκανε «ζημιά» στη ρακέτα της ΑΕΚ κι έφτασε σε double double (23π., 14ρ.). Λίποβι (16π.) και Κασελάκης (10π.) βοήθησαν επίσης, ενώ ο Χολ αποχώρησε τραυματίας στο 36ο λεπτό.

Η «κιτρινόμαυρη» ΚΑΕ φιλοξένησε για ακόμα ένα παιχνίδι πρόσφυγες και μετανάστες στο ΟΑΚΑ, ενώ οι οργανωμένοι οπαδοί της σήκωσαν πανό στήριξης για την Αλβανία.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 40-44, 61-55, 73-68