Ευρεία νίκη για τη Νέα Ιωνία

Αλώβητη διατήρησε την έδρα της η Νέα Ιωνία, αφού σημείωσε τη δεύτερη της νίκη και συνολικά την τέταρτη στο πρωτάθλημα, ύστερα από τη επικράτησή της με 36-19 επί του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Από την άλλη, τα Γιαννιτσά γνώρισαν την 3η ήττα τους.

Όπως αναφέρει το e-handball, παρά το αρχικό προβάδισμα των φιλοξενούμενων με 6-3 και 7-5, οι γηπεδούχες μείωσαν και προσπέρασαν σε 8-7 με τη Μανιά στο 16ο λεπτό. Το επιμέρους 7-2 για την ομάδα του Μενέλαου Δανήλου διαμόρφωσε το 15-9, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στα δεύτερο 30λεπτο η Νέα Ιωνία πήρε διψήφια διαφορά στα πρώτα 7 λεπτά (21-11) και έφτασε και αρκετές φορές σε διπλά σκορ (24-12, 32-16, 34-17, 36-18.)

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Μανιά με 10 τέρματα, ενώ από τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε η Μπατζαρακούδη με 7.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 7-7, 10-8, 13-8, 15-9(ημχ), 18-10, 23-11, 27-13, 30-14, 32-17, 36-19

ΟΦ Νέας Ιωνίας (Δανήλος): Κεπεσίδου, Μανιά 10, Φράγκου 3, Μίλασιτς 1, Πανούση Χ., Καραμάνου 5, Κολλύρη, Καρέλα 2, Ντιμτσούδη 1, Κεπεσίδου Ν. 5, Βασιλείου 3, Ζένελι 1, Νταμπέφσκα, Χριστοπούλου 2, Ζηνωνίδου 1, Χρυσοκέντη 2

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Ταρινίδης): Πυριτίδου, Ζιάκα 1, Μπατζαρακούδη 7, Τροχίδου Χ., Τροχίδου Ε. 5, Κοτζαχρήστου, Ανδρονικίδου 1, Πλιόγκα, Πατσάνη, Παπαδοπούλου 1, Πέγιου, Τρελοπούλου, Αναστασίου 2, Τομίδου 2, Παρασκευαϊδου

Δίλεπτα: 4-7 Πέναλτι: 1/4 – 3/3