Συνέχισε το σερί της και στη Θεσσαλονίκη η ΑΕΚ

Την πέμπτη της διαδοχική νίκη στην Basket League πανηγύρισε η ΑΕΚ που πέρασε νικηφόρα από το κλειστό της Πυλαίας με 71-67 κόντρα στον ΠΑΟΚ, για τη 10η αγωνιστική.

Ο ΠΑΟΚ παρότι κατάφερε στο τέλος της τέταρτης περιόδου να επιστρέψει από το -8 μειώνοντας στο καλάθι, δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή του. Για την ΑΕΚ ο Κιθ Λάνγκφορντ παρότι έμεινε μακριά από τις υψηλές επιδόσεις στο σκοράρισμα των προηγούμενων αγωνιστικών, σημείωσε το καλάθι που «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του στα 8 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του αγώνα.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες με τον μεν ΠΑΟΚ να τελειώνει έχοντας 15/23 βολές, 17/41 δίποντα και 6/21 τρίποντα, ενώ τη δε ΑΕΚ με 17/24 βολές, 15/31 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα πέντε παραπάνω ριμπάουντ και πέντε περισσότερα κλεψίματα.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε καλύτερα το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα από νωρίς καθώς στο 4′ προηγήθηκε με 7-2. Ματσιούλις και Λάνγκφορντ όμως με συνεχόμενους πόντους δημιούργησαν ένα σερί 9-0 με την ΑΕΚ να προσπερνά με 11-7 στο 6′. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν αυτό τους το προβάδισμα ως και το φινάλε της πρώτης περιόδου που τους βρήκε να προηγούνται με 20-18.

Το προβάδισμα της ΑΕΚ έφτασε και στο +5 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Κακλαμανάκη να κάνει το 18-23. Η απάντηση του ΠΑΟΚ όμως ήταν ένα επιμέρους 11-2 με το οποίο προσπέρασε με τέσσερις πόντους, με τον Λιούις να κάνει το σκορ 29-25 στο 15′. τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Τολιόπουλο, Γκίκα και Γιαννόπουλο ξανάδωσαν προβάδισμα στην ΑΕΚ (31-34 στο 18′), που τρέχοντας σερί 9-0 έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +6 (31-37).

Ο Γκίκας έστειλε την ομάδα του στο +8 (31-39) στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, όμως ο ΠΑΟΚ «απάντησε» με τέσσερις διαδοχικά τρίποντα από τους Λιούις και Σμιθ! Με αυτό το γρήγορο 12-0 ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 43-39 ενώ στο 25′ έφτασε το σκορ στο 49-42. Στο επόμενο τετράλεπτο όμως η ΑΕΚ κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και τρέχοντας ένα επιμέρους 11-2 να προσπεράσει με 53-51 με τρίποντο του Σάντ Ρόος στο 29′.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν εντυπωσιακά στην τέταρτη περίοδο καθώς με ένα επιμέρους σκορ 9-2 ξέφυγε με εννέα πόντους (55-64). Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμά της ως και τα μέσα του δεκαλέπτου (61-69), ωστόσο στη συνέχεια έμεινε για περισσότερο από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά δίχως σκορ. Σε αυτό το διάστημα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι σε απόσταση ενός σουτ, με τον Λιούις να μειώνει σε 67-69. Ο Λάνγκφορντ έδωσε και πάλι σκορ στην ΑΕΚ κάνοντας το σκορ 67-71 με αυτό το σκορ να είναι και το τελικό καθώς ο ΠΑΟΚ στην τελευταία του επίθεση αστόχησε σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-37, 53-55, 67-71.