Στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισε» ο Παναθηναϊκός (βαθμολογία)

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεση και την ενέργεια του στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε στο ΟΑΚΑ του Ηφαίστου Λήμνου (87-74) στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Οι «πράσινοι», που παραμένουν αήττητοι στο πρωτάθλημα της φετινής σεζόν, δέχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο 30 πόντους έναντι 44 του πρώτου.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ντεσόν Τόμας (16 πόντοι και 6 ριμπάουντ) και ο Τάϊρις Ράϊς (14 πόντοι και 5 ασίστ). Για τους φιλοξενούμενους ο Σον Έβανς τελείωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ (21 πόντοι και 11 ριμπάουντ), ενώ ο Βλαντ Μολντοβεάνου είχε 16 πόντους με 5/7 τρίποντα.

Με οκτώ πόντους με δύο τρίποντα του Ουέσλι Τζόνσον ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 8 (19-11) στο 7’. Ο Ήφαιστος, ωστόσο, απάντησε με επιμέρους σκορ 9-2, με δύο καλάθια του Μιχάλη Τσαϊρέλη και μείωσε σε 21-20, 51’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 25-20 για τους γηπεδούχους ύστερ από δύο καλάθια των Τζέικομπ Ουάιλι, Τζίμερ Φριντέτ.

Με τρίποντο του Φριντέτ και γκολ φάουλ του Τόμας, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε πάλι με 8 (31-23) στο 12’, όμως, η ομάδα της Λήμνου με πρωταγωνιστές τους Έβανς, Μολντοβεάνου, πλησίασε στο καλάθι (36-34) στο 16’. Με δύο ζευγάρια βολών του Έβανς, ο Ήφαιστος ισοφάρισε σε 38-38, λίγο αργότερα και με γκολ φάουλ του 31χρονου Αμερικανού σέντερ προσπέρασε με 41-40 στο 18’.

Οι «πράσινοι» απάντησαν με πέντε σερί πόντους (τρίποντο και καλάθι) του Ράϊς και καλάθι του Νίκου Παππά και προηγήθηκαν με 47-43 στο 19’. Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με έξι σερί πόντους του Ντίνου Μήτογλου και 1/2 βολές του Τόμας, που έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +10 (54-44) στο 22’, για πρώτη φορά στην αναμέτρηση.

Η διαφορά έφτασε και τους 13 (59-46) στο 25’ με καλάθι του Ουάιλι, όμως, η ομάδα της Λήμνου με δύο τρίποντα των Δημήτρη Σταμάτη, Τζέρι Σμιθ και μια βολή του Μάριο Λιτλ κατέβασε την διαφορά στους έξι (61-55), με 1’ και 34’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με δύο τρίποντα του Ράις και ένα του Μπέντιλ, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε γρήγορα και ανέβασε την διαφορά στους 15 (72-57) στο 31’και ύστερα από επιμέρους σκορ 11-2. Οι «πράσινοι» συνέχισαν με την ίδια ένταση και η διαφορά έφτασε μέχρι τους 19 (83-64), 5’ και 33’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-44, 66-57, 87-74.