Σπουδαία νίκη για τον Άρη Νίκαιας στη Θεσσαλονίκη!

Σπουδαίο διπλό μεγάλης βαθμολογικής σημασίας πέτυχε ο Άρης Νίκαιας που επικράτησε στη Θεσσαλονίκη με 34-31 επί του ΑΕΣΧ Πυλαίας.

Όπως αναφέρει το e-handball.gr, το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τον Άρη Νίκαιας να έχει ένα πολύ μικρό προβάδισμα της τάξεως των 2 τερμάτων. Η εικόνα δεν άλλαξε στο πρώτο μέρος και τελικά ο Άρης Νίκαιας ήταν αυτός που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 17-14.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έχοντας και το προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο, συνέχισαν την πολύ καλή δουλειά και αμυντικά και επιθετικά και έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με 7 τέρματα στο πρώτο τέταρτο. Στα τελευταία δέκα λεπτά, η Πυλαία ρίσκαρε και ουσιαστικά έπαιξε το τελευταίο της χαρτί για να επιστρέψει στο παιχνίδι. Ως ένα σημείο το κατάφερε καθώς βρήκε λύσεις επιθετικά, έπαιξε γρήγορα έκλεψε μπάλες και σε συνδυασμό με την πολύ καλή εμφάνιση από τον τερματοφύλακα Γιάννη Καραπαναγιωτίδη που φώναξε παρών όταν χρειάστηκε, μείωσε στο γκολ (32-31) πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Μάλιστα, λίγο έλειψε να φτάσει και στην ισοφάριση, ωστόσο δύο συνεχόμενα λάθη επιθετικά της στέρησαν αυτό το δικαίωμα. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, ο Άρης ήταν πιο ψύχραιμος κι έτσι έφυγε με τη σημαντική νίκη και ψυχολογικά και βαθμολογικά από τη Θεσσαλονίκη.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 31-34

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 8-9, 10-11, 12-15, 14-17 (ημχ.) 17-21, 19-24, 21-28, 25-29, 30-32, 31-34

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Ραντούλοβιτς, Καραπαναγιωτίδης, Κουκμίσης 9, Ανθομελίδης 1, Αλατσατιανός 1, Καλόμοιρος 7, Μπάτζιος, Καβουσανάκης, Ζαφείρης 3, Μέτσης 2, Τσόχας, Παπαγεωργίου 5, Ανανιάδης, Τριανταφυλλίδης Δ. 1, Τριανταφυλλίδης Τ. 1, Αντωνιάδης 1.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τάκης Μελετάκος): Μελετάκος 10, Λαδάκης 7, Ασβεστάς 4, Παπαδόπουλος 1, Μιμίκος 1, Ταουσάνης 3, Γρηγοράκης, Μαλανδρένιας, Βλάχος 2, Χουρσουντιάν 1, Μουλιάτος, Ταβλαρίδης, Κοκκοράκης, Γιαννόπουλος, Χαραλάμπους 5, Παπαδημητρίου.

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 5/5-3/6