Γενικά

Το δεύτερο ημίχρονο καταδίκασε τον Ολυμπιακό

Για 20 λεπτά ήταν ο κυρίαρχος της κατάστασης, προηγήθηκε ακόμη και με 15 πόντους όμως στα 20 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός δεν διαχειρίστηκε με τον τρόπο που χρειαζόταν τα δεδομένα του αγώνα, δεν κατάφερε να βρει αντιστάθμισμα στην ένταση που έβγαλε στο παιχνίδι του ο Ερυθρός Αστέρας και έτσι ηττήθηκε στο Βελιγράδι με 88-81.

Ήταν η 6η ήττα του Ολυμπιακού σε οχτώ ματς μακριά από το ΣΕΦ που τον περιόρισε στο 6-9, εκεί όπου ανέβηκε ο αντίπαλος του. Ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε τέσσερις πόντους και πλέον απέχει 12 πόντους από την πρώτη θέση των σκόρερ στην ιστορία της Ευρωλίγκας.

Με ένα σερί 7-0 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14-11 στο τετράλεπτο και κράτησε το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-21), παίρνοντας πέντε πόντους από τον Μιλουτίνοφ. Από την άλλη πλευρά ο Ερυθρός Αστέρας απειλούσε κατά βάση από την περίμετρο (4/8 τρίποντα).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι “ερυθρόλευκοι” βρίσκοντας ρυθμό από την άμυνα τους, όχι μόνο διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα αλλά άνοιξαν την “ψαλίδα” στους 15 (24-39 στο 15′). Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει (35-41) αλλά στο τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Κεμστούτις Κεμζούρα ήταν μπροστά με 10 (40-50) παρότι δεν κατάφερε να σταματήσει τα τρίποντα των Σέρβων (7/14). Ο Μπράντον Πολ τελείωσε το πρώτο μέρος του αγώνα με 13 πόντους σε 11:31 και απόλυτη ευστοχία (2/2δ, 3/3τρ.).

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα μπήκε πιο αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο, έγινε πιο πιεστική στην άμυνα και εκμεταλλευόμενη την αδυναμία του Ολυμπιακού να βρει επιθετικές λύσεις, μπήκε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν, ισοφάρισαν και προσπέρασαν (61-58) αλλά με το τέλος της τρίτης περιόδου ο Τέιλορ Ρότσεστι με τρίποντο ισοφάρισε στους 61 πόντους.

Ο Λορέντζο Μπράουν κυρίως αλλά και ο Μπίλι Μπάρον δευτερευόντως, έδιναν σταθερά σκορ στον Ερυθρό Αστέρα και σε συνδυασμό με τις δυσκολίες του Ολυμπιακού στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, η διαφορά πήγε στους οχτώ για τους γηπεδούχους (71-63 στο 32′). Η ελληνική ομάδα όμως δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και πλησίασε στους τέσσερις (78-74 στο 37′) όμως ο Μπράουν ήταν πια ασταμάτητος και ξεπερνώντας τους 30, έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 10 (85-74 στο 1:49 πριν το τέλος). Ο Ολυμπιακός δεν είχε τον χρόνο αλλά και τον τρόπο για να επιστρέψει κι έτσι συμβιβάστηκε με την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 40-50, 61-61, 88-81

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Κούζμιτς, Κόβιτς, Μπράουν 34 (2), Νταβίντοβατς 4, Λάζιτς 8, Φαγιέ, Μπάρον 17 (4), Ντόμπριτς 6 (2), Γκιστ 8, Τζένκινς 3 (1), Σίμανιτς 6 (2), Ότζο 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 7 (1), Μπάλντουϊν 4, Πολ 21 (5), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 4, Τσέρι, Μιλουτίνοφ 15 (11ρ.), Βεζένκοφ 5 (1), Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 2, Ριντ 6.