Με ήττα ξεκίνησε το 2020 για τους Αετούς Βέροιας

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους υπέστησαν οι Αετοί Βέροιας, στο πρώτο παιχνίδι για το 2020.

Οι “ασπρόμαυροι” ηττήθηκαν στη Μελίκη από την τοπική ομάδα με σκορ 76-64, έφτασαν το 5-5 στο φετινό πρωτάθλημα και την επόμενη Κυριακή αντιμετωπίζουν εντός έδρας τον ΑΓΣ Ιωαννίνων, σε έναν από τους πολλούς “τελικούς” που θα ακολουθήσουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Το σημερινό παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του τοπικού ντέρμπι κι αυτό φάνηκε μέχρι το τέλος, αν και ο ΓΑΣ ήταν πιο εύστοχος και πιο ψύχραιμος στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι Αετοί κατάφεραν για 30 λεπτά να περιορίσουν την ευστοχία των γηπεδούχων (ειδικά στην έδρα τους παρουσιάζονται ιδιαίτερα δυνατοί φέτος), στα τελευταία λεπτά όμως μίλησε το πιο “κρύο αίμα” αλλά και οι σωστές επιλογές στην επίθεση.

Πρώτος σκόρερ των Αετών ήταν ο Μανώλης Σταυρουλάκης, που κόντρα στην πρώην ομάδα του σημείωσε 15 πόντους και τον ακολούθησε ο Κωστής Γκεκόπουλος που σημείωσε 10.

Δεκάλεπτα: 23-23, 37-36, 53-48, 76-64
Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Εκίζογλου

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 4, Μαυρίδης 25(3), Σαζακλίδης 3(1), Στοϊτσης 11(2), Ρογγότης 9, Λέφας 6, Ημερίδης 16.

Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τρομπούκης, Αναστασιάδης, Σιδηρόπουλος, Γιαννουζάκος 6(1), Γκεκόπουλος 12, Γαβριηλίδης, Κουσιάντζας 7, Σταυρουλάκης 15(2), Μαραπίδης 10(1), Αλευρίδης 1, Ιωσηφίδης 8(2), Γκανάς 5(1).