Πήρε το ντέρμπι με Ελ Αραμπί ο Ολυμπιακός! (βαθμολογία)

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 1-0 στο άδειο Γ. Καραϊσκάκης και παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα

Μια «κανονιά» του Ελ Αραμπί ήταν αρκετή για να χαρίσει στον Ολυμπιακό μια μεγάλη νίκη (1-0) επί του «αιώνιου» αντιπάλου Παναθηναϊκού. Οι «ερυθρόλευκοι» υστέρησαν στο α’ ημίχρονο αλλά ήταν εμφανώς ανώτεροι στο β’ ημίχρονο, φτάνοντας σε μια επικράτηση που τους έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League καθώς εκμεταλλεύτηκε την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Αρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος, τις άδειες εξέδρες και την έλλειψη της πίεσης που ασκεί παραδοσιακά η έδρα του Ολυμπιακού στον αντίπαλο, μπήκε με αποφασιστικότητα στο ματς προσπαθώντας να αιφνιδιάσει. Και τα κατάφερε καθώς στη μεγαλύτερη διάρκεια του α’ ημιχρόνου κυριάρχησε. Απείλησε στο 9[‘ με τον Ζαχίντ οπότε απομάκρυνε ο Σα, έχασε ευκαιρία για να σκοράρει στο 26′ με τον Δώνη, πέτυχε γκολ με τον Γιόχανσον στο 29′ που όμως ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ, απείλησε ξανά με τον Σουηδό στο 43′ όπως και στις καθυστερήσεις με τον Χατζηγιοβάννη. Κατά το ίδιο διάστημα ο Ολυμπιακός απείλησε μόνο μια φορά στο 22′ με τον Μασούρα αλλά ο Διούδης απομάκρυνε.

Στο β’ ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε δραστικά για τον Ολυμπιακό που παρουσιάστηκε βελτιωμένος και σαφώς ανώτερος από τους «πράσινους» που όσο περνούσε η ώρα έχαναν μέτρα στο γήπεδο, ενώ δέχονταν ολοένα και μεγαλύτερη πίεση από τους «ερυθρόλευκους». Σε αυτό βοήθησε η αλλαγή συστήματος από τον Μαρτίνς (σε 4-3-3) σε συνδυασμό με την είσοδο του Μπενζιά αντί του Μασούρα αλλά πολύ περισσότερο η χρησιμοποίηση του Χριστοδουλόπουλου αντί του Ποντένσε στο 60′.

Στο 47′ και στο 59′ ο Μπενζιά απείλησε με σουτ, στο 60′ ο Χριστοδουλόπουλος αστόχησε σε τετ α τετ μέχρι την ενέργεια που έκρινε το ματς στο 74′. Ο Βαλμπουενά σέντραρε στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού και ο Ελ Αραμπί με καταπληκτική κίνηση και φοβερό σουτ «έγραψε» το 1-0.

Πάντως στο 51′ οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι που έγινε από τον Μπα στον Μακέντα. Ο Γκεστράνιους δεν καταλόγισε την εσχάτη των ποινών αλλά έπειτα από υπόδειξη του VAR έσπευσε στο μόνιτορ για να δει τη φάση. Και μολονότι υπήρξε επαφή, ο Φινλανδός έκρινε ότι δεν υπήρχε παράβαση.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μπα, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ποντένσε (60′ Χριστοδουλόπουλος), Μασούρας (46′ Μπενζιά), Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά (93′ Κούτρης).

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Δώνης (83′ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης (77′ Περέα), Μπουζούκης, Ζαχίντ (71′ Μπεκ), Μακέντα.