Ποδαρικό με σπουδαία νίκη για τα Χανιά! (βαθμολογία)

Τη νίκη που τόσο ήθελαν για να μπουν ξανά στην 6άδα και να αρχίσουν ιδανικά το 2020 πήραν τα Χανιά, επικρατώντας (αγχωτικά στο δεύτερο ημίχρονο) της Δόξας Δράμας με σκορ 2-1.

Κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες έγινε το παιχνίδι στα Περιβόλια με το σύνολο του Αλέκου Βοσνιάδη να νικάει χάρη στην εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και να “πιάνει” στην 5η θέση τους Πλατανιά, Λεβαδειακό και Απόλλωνα Λάρισας.

Τα Χανιά μπήκαν με επιθετική διάθεση στο παιχνίδι, αλλά η πρώτη τους φάση δημιουργήθηκε στο 18′, όταν από τη σέντρα του Βρεττού η μπάλα πέρασε πάνω από το κεφάλι του Κουσκουνά και χτύπησε στο δοκάρι.

Στο 21′ οι φιλοξενουμενοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Γρομητσάρη, με τον διαιτητή Ανδριανό να το θεωρεί ακούσιο. Στη συνέχεια τα Χανιά ευτύχησαν να πετύχουν δύο… απανωτά γκολ. Στο 33′ έγινε η αρχή με τον Ανδρέου να σκοράρει από κόρνερ του Τριανταφυλλάκου και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε στο 35′ το 2-0 με κεφαλιά του Κουσκουνά από σέντρα του Βρεττού.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Χανιά μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο και ο Πλέγας με ένα ωραίο γκολ στο 48′ φρόντισε να θυμήσει στους παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη ότι δεν έχει τελειώσει τίποτα στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα απείλησαν και στη συνέχεια με Κρητικό (57′), Κουκόλη (60′) και Κόντο (68′). Μέχρι το τέλος δεν υπήρξε κάποια άλλη άξια αναφοράς φάση και έστω και με άγχος τα Χανιά πήραν το “τρίποντο”.

το φιλμ του αγώνα στο athlitiko.gr

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Πάνος (63′ λ.τρ. Αρναρέλλης), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Τριανταφυλλάκος (54′ λ.τρ. Παναγιωτούδης), Μουμίν, Κάσσος, Βρεττός, Κουσκουνάς, Τζιώρας (77′ Δημητριάδης).

Δόξα Δράμας (Κώστας Ανυφαντάκης): Μένκα, Παπαργυρίου, Αργυρόπουλος (46′ Σαμπανίδης), Οικονόμου (71′ λ.τρ. Περεγιό), Κρητικός, Πλέγας, Κουκόλης, Κόντος (80′ Πινδώνης), Σιώπης, Καψάλης, Χάμοντ.