Νίκη για τη Σακελλαρίδη στην Αττάλεια, προημιτελικά για Κατσάλη και Παναγιωτίδου στο Βελιγράδι

Στην πρεμιέρα της στο 2020 και στο τουρνουά των 15.000 δολαρίων της Αττάλειας, η Σαπφώ Σακελλαρίδη απέκλεισε το Νο.8 του ταμπλό, τη Ρωσίδα Margarita Lazareva.

Όπως αναφέρει το tennisnews, η Σακελλαρίδη έκανε έναν πολύ καλό αγώνα και επικράτησε της Ρωσίδας Lazareva, No.8 στο ταμπλό και Νο.895 στην παγκόσμια κατάταξη, με 6-3, 7-5.

Στο 1ο σετ η 16χρονη Ελληνίδα προηγήθηκε με 2-0 και δεν έχασε ποτέ το πάνω χέρι. Στο 2ο σετ ήταν πίσω έως το 2-3, αλλά έκανε break και προηγήθηκε με 4-3. Έκτοτε είχε συνεχώς ένα ελαφρύ προβάδισμα, το οποίο αξιοποίησε στο τέλος, σερβίροντας επιτυχημένα για τη νίκη και το 7-5, έπειτα από 1 ώρα και 42 λεπτά παιχνιδιού.

Στον 2ο γύρο του τουρνουά των 15.000 δολαρίων της Αττάλειας, η Σαπφώ θα αντιμετωπίσει τη Ρωσίδα Milana Zhabrailova.

Στο τουρνουά των ανδρών, ο Μιχάλης Σακελλαρίδης κατάφερε να μπει στο κυρίως ταμπλό, μέσα από τα προκριματικά. Ο Μιχάλης απέκλεισε τον Ιταλό Antonio Mazzeo με 7-6 (8), 1-6, 10-5, τον Ινδό Sahil Gaware με 5-7, 6-2, 10-3 και τον Γερμανό Tim Riedel, με 7-5, 6-2. Στον 1ο γύρο του κυρίως ταμπλό, ηττήθηκε από τον Ελβετό Johan Nikles, No.5 στο ταμπλό και Νο.464 στην παγκόσμια κατάταξη, με 6-0, 6-0.

Στην Αττάλεια αγωνίστηκαν ακόμα δυο Έλληνες παίκτες. Ο Σωτήρης Σκούπας κέρδισε τον Μαυροβούνιο Vuk Djorojevic με 6-3, 7-6 (2), αλλά ηττήθηκε στον 2ο προκριματικό γύρο από τον Ρώσο Zakhar Trapeznikov με 6-0, 6-0. Ο Στέφανος Σακελλαρίδης ηττήθηκε στον 1ο προκριματικό γύρο από τον Ιταλό Lorenzo Vatteroni με 6-0, 6-0.

Προημιτελικά Κατσάλη και Παναγιωτίδου στο Βελιγράδι

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους για το 2020 οι Θεσσαλονικιές Σόνια Κατσάλη και Αλεξάνδρα Παναγιωτίδου, στο τουρνουά Boznicni Turnir στο Βελιγράδι της Σερβίας. Στο Βελιγράδι βρίσκονται και οι Γιάννης Κουτσογιάννης, Γιώργος Δημητρίου και Ελισάβετ Αρζουμανίδη.

Η Σόνια Κατσάλη, η οποία βρίσκεται στο Νο.5 του ταμπλό, απέκλεισε στην πρεμιέρα της στο τουρνουά την Σέρβα Teodora Sljivancanin με 6-0, 7-5, ενώ στον 2ο γύρο κέρδισε την επίσης Σέρβα Iva Jankovic με 7-5, 6-3.

Στα προημιτελικά προκρίθηκε και η Αλεξάνδρα Παναγιωτίδου, η οποία βρίσκεται στο Νο.7 του ταμπλό. Η Αλεξάνδρα κέρδισε την Σέρβα Stela Dzimovic με 6-1, 6-3 και στον 2ο γύρο επιβλήθηκε της Σέρβας Petra Konjikusic, με 6-0, 6-1.

Η Σόνια θα αντιμετωπίσει αύριο για την προημιτελική φάση είτε την Σέρβα Aleksandra Stevanovic, που βρίσκεται στο Νο.4 του ταμπλό, είτε τη Μαυροβούνια Iva Rafailovic. Η Αλεξάνδρα θα αναμετρηθεί με τη Σέρβα Milica Popovski, που βρίσκεται στο Νο.2 του ταμπλό.

Στα προκριματικά του τουρνουά της 3ης κατηγορίας U14 της Tennis Europe, η Ελισάβετ Αρζουμανίδη κέρδισε τη Βουλγάρα Veronika Zhelezova με 6-3, 1-6, 11-9 και γνώρισε την ήττα στον επόμενο γύρο από τη Σέρβα Stella Dzimovic, με 6-2, 6-2.

Στα αγόρια είχαμε ακόμα δυο ελληνικές συμμετοχές. Ο Γιάννης Κουτσογιάννης αγωνίστηκε στο κυρίως ταμπλό, αλλά ηττήθηκε στον 1ο γύρο από τον Σέρβο Aleksandar Daskalovic, No.3 στο ταμπλό, με 6-1, 6-2. Στα προκριματικά αγωνίστηκε ο Γιώργος Δημητρίου, ο οποίος κέρδισε στην πρεμιέρα του τον Σέρβο Mihailo Nikic με 7-5, 6-3, αλλά ηττήθηκε στον 2ο προκριματικό γύρο από τον Βούλγαρο Dimitar Baychev, με 6-4, 4-6, 10-3.

Τέλος, Παναγιωτίδου και Κατσάλη θα αγωνιστούν και στα διπλά, όπου προκρίθηκαν με bye στον 2ο γύρο. Θα αντιμετωπίσουν τις Ρουμάνες Maria Alessia Serbanescu και Maria Teodorescu, για μια θέση στα ημιτελικά.