Ευρεία νίκη του Βατανιακού επί του ελλειπέστατου ΓΑΣ Αλεξάνδρειας

Ο Βατανιακός επικράτησε με 92-62 του ΓΑΣ Αλεξάνδρειας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Εφόσον ο Βατανιακός κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ, έστω και με έναν πόντο, στο ημίχρονο έχοντας τόσο κακή απόδοση στην άμυνα και με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρειας ελλιπή και τον Θωμά Τσάτσα να χάνει και τον Παπαγερίδη λόγω τραυματισμού κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, ήταν δεδομένο ότι η κατάκτηση της νίκης εξαρτιόταν αποκλειστικά από τα δικά του χέρια. Όπερ και εγένετο στο δεύτερο ημίχρονο, όπου γηπεδούχος εμφανίστηκε σοβαρός κι έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση.

Όπως αναφέρει το Katerinisport, ο Βατανιακός προηγήθηκε με 9-5 στο 4’ 35” με την Αλεξάνδρεια να σημειώνει οκτώ αναπάντητους πόντους και να προσπερνά με 9-13 στο 6’ 38” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 14-15 υπέρ του φιλοξενούμενου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα της Ημαθίας έτρεξε ένα σερί δέκα πόντων για το 14-25 στο 12’ 11”. Ο γηπεδούχος απάντησε μειώνοντας σε 20-25 στο 12’ 53”, ωστόσο οι παίκτες του Θόδωρου Τσάτσα απάντησαν φτάνοντας τη διαφορά στους έντεκα (24-35) στο 14’ 12”. Η ομάδα της Κατερίνης αντέδρασε και πάλι μειώνοντας σε 35-39 στο 18’ 16” και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Βατανιακό να προσπερνά στην εκπνοή (40-39).

Η ομάδα της Κατερίνης έτρεξε ένα επιμέρους 9-1 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και ξέφυγε με 49-40 στο 22’ 59”, με το υπόλοιπο δεκάλεπτο να είναι ισορροπημένο και το σκορ να διαμορφώνεται σε 62-53.

Ο Βατανιακός συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και να διευρύνει το προβάδισμά του στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με το τελικό 92-62.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Χρυσάφης Στ.
Δεκάλεπτα: 14-15, 40-39, 62-53, 92-62.

Βατανιακός : Κοτσίμπελης 2, Σιαπάκας 2, Λάλλας 7, Βαρβούτης 10, Μεσκούρης 2, Πόσιος 6 (1), Γιαμούζης 9 (3), Ακερμανίδης, Γαλανός 9 (1), Μπίσμπας 30 (4), Τσαϊτουρίδης 12 (2), Αμανατίδης 3 (1).

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (Τσάτσας): Οικονομόπουλος 4, Πουαρίδης 3, Τζιντζόγλου 2, Πρόιος Δ. 1, Παντοφλίδης 19 (2), Παπαδόπουλος 11 (3), Παπαγερίδης, Καρκάρας 22 (3), Πρόιος Α.