Νίκη με buzzer beater για την ΑΓΕ Πιερίας!

Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 60-58 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 12η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μία αναμέτρηση η οποία κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων από το πρώτο έως και το τελευταίο, κυριολεκτικά, δευτερόλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά έντεκα συνολικά φορές και άλλες οκτώ να βρίσκονται οι δύο ομάδες ισόπαλες η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα στην εκπνοή και να δώσει τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών, καθώς είχε να νικήσει από τις 14 Δεκεμβρίου, όταν επικράτησε της ΚουΠα Κιλκίς με 79-66.

Όπως αναφέρει το Katerinisport, ο Ζαφειράκης Νάουσας προηγήθηκε με 0-4 στα πρώτα πενήντα τρία δευτερόλεπτα, με την ΑΓΕ Πιερίας να περνά για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 2’ 50” με 9-6 και τη διαφορά να φτάνει στους πέντε πόντους (11-6) είκοσι δευτερόλεπτα αργότερα. Ο φιλοξενούμενος ανέκτησε το προβάδισμα χάρη σε ένα σερί έξι πόντων (11-12) στο 6’ 30” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη γηπεδούχο να προηγείται με 18-16.

Η ομάδα της Κατερίνης διατήρησε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να φτάνει στους επτά πόντους (29-22) στο 17’ 19” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 31-25.

Ενενήντα ένα δευτερόλεπτα χρειάστηκαν στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι παίκτες του Νίκου Τούφα για να εξουδετερώσουν το προβάδισμα της ΑΓΕ Πιερίας, ισοφαρίζοντάς την στους τριάντα έναν πόντους, ωστόσο ένα σερί πέντε πόντων της γηπεδούχου επανέφερε τη διαφορά στους πέντε (38-33) στο 13’ 48”. Η ομάδα της Ημαθίας μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή (38-37) στο 24’ 32” και κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά 44” πριν την εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου με 43-46.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας διατήρησε το προβάδισμά του στο τέταρτο δεκάλεπτο και 2’ 16” πριν την εκπνοή είχε προβάδισμα έξι πόντων (51-57), με τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να σημειώνουν επτά αναπάντητους πόντους ανακτώντας το προβάδισμα με 58-57 24,7” πριν το τέλος. Στα 6,8” ο Ζαφειράκης Νάουσας ισοφάρισε στους πενήντα οκτώ πόντους, ωστόσο ο Βαφόπουλος έδωσε τη νίκη στην ΑΓΕ Πιερίας με 60-58 ευστοχώντας σε νεκρό χρόνο.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Χρυσάφης Στ.
Δεκάλεπτα: 18-16, 31-25, 43-46, 60-58.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Σαμακοβλής, Μωυσίδης 21 (4), Βαϊτσόπουλος 3, Παπαδόπουλος 1, Καρατόλιος 1, Γκαβοτάσιος 6 (1), Βαφόπουλος 16, Τριγώνης Λεοντάρης, Αποστόλου, Κουρκούτας 12, Γαβαλάς, Ζαπαντιώτης.

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 6, Τσίλης, Ζιάνης, Βαδόλας, Νικολαΐδης 1, Τούφας 16 (1), Σιδηρόπουλος 14, Πουρλίδας, Δίντσης 14 (3), Ζέφυρος 4, Πράπας 3, Δημητρίου.