“Άλμα” στην τρίτη θέση η Καβάλα, 2-0 στη Βέροια!

Ένα πολύ σπουδαίο “διπλό” κόντρα στη φορμαρισμένη Βέροια, σημείωσε σήμερα η Καβάλα.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη επικράτησε με 2-0 της “Βασίλισσας” στην πρωτεύουσα της Ημαθίας και ανέβηκε (προσωρινά) στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η νίκη αποκτά ακόμη μεγαλύτερη σημασία καθώς σημειώθηκε κόντρα σε μια ομάδα που δεν έχει γνωρίσει φέτος την ήττα στην έδρα της αλλά και με αντίπαλο ένα από τα φαβορί για την άνοδο στη Super League 2.

Μπροστά σε 500 περίπου θεατές, ο ΝΠΣ Βέροια ξεκίνησε πιο δυνατά και θέλησε από την αρχή να επιβληθεί στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο την πρώτη καλή στιγμή την είχε Καβάλα, σε σουτ του Παπαδόπουλου που κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βοσνιάδη.

Στο 15′ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να φανούν απειλητικοί, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Σιμόνι πέρασε άουτ.

Στο 37′ καταγράφηκε η πιο καλή στιγμή στο πρώτο μέρος, όταν ο Παπαδόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά ο Βοσνιάδης έκανε την απόκρουση του αγώνα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο μέχρι πρότινος ποδοσφαιριστής της Βέροιας, Γιώργος Σκαθαρούδης έκανε το σουτ, όμως και πάλι ο Βοσνιάδης είπε “όχι”.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα καλό σουτ του Πολύζου, που κατέληξε άουτ και ένα λεπτό αργότερα τη σκυτάλη πήρε ο Γαβριηλίδης των “κυανολεύκων”, που έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας.

Στο 58′ ο Πασάς επιχείρησε ένα τεχνικό σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο, όμως το πρώτο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε ένα λεπτό αργότερα από τον ΑΟΚ.

Ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γαβριηλίδης πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά νίκησε για πρώτη φορά τον πολύ καλό σήμερα, Βοσνιάδη.

Μάλιστα στο 68′ η Καβάλα βρέθηκε κοντά στο 0-2, όταν ο Παπαδόπουλος έκλεψε τη μπάλα από τον Στάμου και στο τετ-α-τετ έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας.

Στο 73′ η Βέροια επιχείρησε να ισοφαρίσει αλλά ο Μουχάλης αστόχησε, όμως την ευκαιρία του αγώνα η “Βασίλισσα” την είχε στο 83′ όταν ο Σιμόνι έκανε τη σέντρα, ο Κανούλας έπιασε την καρφωτή κεφαλιά εξ επαφής αλλά η μπάλα “έξυσε” το αριστερό δοκάρι του Δήμιζα.

Στο 90+2′ κρίθηκαν τα πάντα, όταν η Καβάλα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μαρκόπουλου από τον Ταΐρη, με τον μέσο της Βέροιας μάλιστα να αντικρίζει την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Ορφανίδης, “κλειδώνοντας” ουσιαστικά το τρίποντο για την ομάδα του.

ΝΠΣ Βέροια : Βοσνιάδης, Μαραγκός, Στάμου, Μουχάλης (85′ Μεληκιώτης), Μπλέτσας, Πέντα (54′ Κανούλας), Ταΐρης, Πολύζος (64′ Καραγιάννης), Ζούρκος, Σιμόνι, Πασάς

Καβάλα : Δήμιζας, Καζαντζίδης, Παπαστεριανός, Γαβριηλίδης, Μαρκόπουλος, Κέρθι, Θωμαΐδης, Στίκας, Μαϊδανός (77′ Αρναούτογλου), Παπαδόπουλος (87′ Κουτσούμπας), Σκαθαρούδης (69′ Ορφανίδης).