Δυσκολεύτηκε από τον Δούκα ο Ολυμπιακός (βαθμολογία)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε δύσκολα του μαχητικού Δούκα με σκορ 29-26 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Για δεύτερη συνεχόμενη φορά μετά τον αγώνα με την ΑΕΚ για το Κύπελλο, η εικόνα των «ερυθρολεύκων» δεν ήταν ικανοποιητική, αν και αυτή τη φορά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Όπως αναφέρει το e-handball, ο αγώνας ξεκίνησε με ένα σερί τεσσάρων γκολ του Κρητικού κόντρα στην παλιά του ομάδα και σε συνδυασμό με δύο αποκρούσεις του Κολλύρη, ο Ολυμπιακός σημείωσε το πρώτο του γκολ στο 4′. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα βρήκαν ρυθμό και ισοφάρισαν στο 14′ (8-8). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 17-13.

Παρά τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, οι φιλοξενούμενοι κόντραραν στα ίσια τον Ολυμπιακό και στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 37΄ (18-18) ενώ ένα λεπτό μετά πέρασαν μπροστά στο σκορ (18-19). Μέχρι το 45′ οι ομάδες πήγαιναν μαζί αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν φόρα και αφήνοντας πίσω τον Δούκα πήραν τη νίκη με 26-23.

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Κρητικός με 14 γκολ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΔΟΥΚΑΣ 29-26

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-7, 9-8, 13-9, 15-10, 17-13 (ημχ) 17-17, 19-19, 21-20, 23-21, 27-23, 29-26

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Καραμπουρνιώτης 2, Τζηράς 1, Λέμος 3, Τζέριτς 4, Μπάγιος 4, Δεληχρήστος 3, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης 9, Καρβάτσκι, Τσανίνος, Λόλας.

Δούκας (Μπούνας): Ζαλώνης 3, Κρητικός 14, Τόμπρος 3, Πάνου 2, Παγιάτης, Μελετάκος 2, Ζαρίκος, Πανταζής, Τζάνος, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 1, Τότος 1, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας.

Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι:1/2-2/2