Νίκη-ανάσα για τον Άρη Νίκαιας, πέρασε από τα Γιαννιτσά

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε ο ΑΟΑΟΔΚ καθώς επικράτησε με 27-23 επι του Μ.Αλεξάνδρου στα Γιαννιτσά και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση, εκεί όπου ισοβαθμούμε με την ομάδα της Προσοτσάνης.

Όπως αναφέρει το e-handball, τo παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, ωστόσο ο Μ.Αλέξανδρος εκμεταλλευόμενος την έδρα του αλλά και την εμπειρία του άρχισε να παίρνει ένα προβάδισμα, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με το υπερ του 17-10.

Στο δεύτερο μέρος, μέχρι και το πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχες συνέχισαν να έχουν τη διαφορά των επτά τερμάτων. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως οι φιλοξενούμενες με μια φοβερή επιθετική αντεπίθεση και το ασύλληπτο σερί 10-1 που έκαναν, πέρασαν στη θέση του του οδηγού. Χαρακτηριστικό είναι ότι η ομάδα των Γιαννιτσών είχε επιθετικό μπλακ-άουτ στα τελευταία 15 λεπτά σκοράροντας μόνο ένα τέρμα. Έτσι η ομάδα της Αθήνας έφυγε με το το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα του Μ.Αλεξάνδρου και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Για τις γηπεδούχες η Μπατζαρακούδη ξεχώρισε με 10 τέρματα, ενώ για τις φιλοξενούμενες Σαούλου με 7 και Διακογιάννη με 6 ήταν οι πρώτες σκόρερ.

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ – ΑΟΑΟΔΚ VTECH 23-27

Tα πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 6-4, 10-6, 13-7, 17-10 (ημχ.) 19-14, 21-14, 22-19, 22-22, 23-24, 23-27

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Πυριτίδου, Μπατζαρακούδη 10, Πλιόγκα, Πέγιου Γ., Παπαδοπούλου Γ., Πατσάνη, Αναστασίου 2, Τροχίδου Ε. 8, Τροχίδου Χ., Κοτζαχρήστου 1, Παπαδοπούλου Ι. 1, Ανδρονικίδου 1, Μαντζίρη, Πέγιου Μ., Τρελοπούλου, Τομίδου.

ΑΟΑΟΔΚ VTECH (Γιάννης Ανταλής): Σπανοπούλου, Σκάλα, Διακογιάννη 6, Καραγιάννη 5, Σίτολγου, Σαούλου 7, Αχλαδιώτη, Σαββαλάκη Α. 1, Σιάπχα 2, Σαββαλάκη Δ., Μανιά 2, Πυρομάλλη, Ταβλαρίδη 4, Παρέσογλου, Ευαγγελάκου.

Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 5/5-6/8