Σπουδαία νίκη για τον Καραϊσκάκη, 2-0 την Παναχαϊκή (βαθμολογία)

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Καραϊσκάκη Άρτας, που επικράτησε σήμερα (27/1) της Παναχαϊκής και ανέβηκε στην 5η θέση της Super League 2.

Σε έναν εξαιρετικά βαρύ αγωνιστικό χώρο, που δυσχέραινε σε μεγάλο βαθμό τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, πήραν το πολύτιμο τρίποντο.

Το πρώτο τέρμα σημείωσε ο Μέτσε στο 39′, το οποίο ήταν θεαματικό και ξεσήκωσε τους φιλάθλους στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων, ενώ το γκολ που “κλείδωσε” τη νίκη για τους Αρτινούς σημείωσε ο Κυβελίδης στο 88′

Το φιλμ του αγώνα όπως το παρουσίασε το artagoal.gr

5′ Σουτ του Φροξυλιά, αυτή τη φορά διώχνει δύσκολα ο Μέλκας σε κόρνερ.
37′ Ο Φροξυλιάς εκτελεί φάουλ από πολύ καλή θέση, η μπάλα βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και φεύγει άουτ, με το Μέλκα να ελέγχει τη φάση
39′ ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ του Ψιάνου, η μπάλα από απομάκρυνση στρώθηκε στο Μέτσε στο ημικύκλιο, και εκείνος με φοβερό σουτ με εξωτερικό φάλτσο έστειλε την μπάλα στο “Γ”, δοκάρι και στα δίχτυα, για το 1-0, με τον Ατανάκοβιτς να παρακολουθεί απλά την πορεία της μπάλας
44′ Παραλίγο η ισοφάριση για την Παναχαϊκή, με το Μέλκα να κάνει κακή έξοδο, όμως να μπλοκάρει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
45′ Στη λήξη του πρώτου μέρους, μεγάλη φάση, με το Μωραϊτη μόνο απέναντι στο Μέλκα, να νικιέται με τα πόδια από τον γκολκίπερ της αρτινής ομάδας.
50′ Φάση για τον Καραϊσκάκη, με την μπάλα να κολλάει, τον Τσούτση να κλέβει και να σπάει στο Χατζηστραβό, που πιέστηκε και δεν τελείωσε τη φάση στο τετ α τετ.
58′ Επικίνδυνο γύρισμα του Κυνηγόπουλου για το Μυτίδη, κόβει τελευταία στιγμή ο Μασούρας.
72′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Καραϊσκάκη! Ο Χατζηστραβός βγάζει τετ α τετ τον Τσούτση, που αποφεύγει τον Ατανάκοβιτς, όμως σε κενή εστία βλέπει τον Τσελεπίδη να το σταματά με το σώμα!
82′ Ο Τσούτσης κλέβει την μπάλα και σπάει την μπάλα για τον Κυβελίδη, που από το ύψος της περιοχής δε βρίσκει καλά την μπάλα, πλασάροντας άσχημα. Μεγάλη φάση εδώ να τελειώσει το ματς ο Καραϊσκάκης
88′ ΓΚΟΛ! Άψογη σέντρα του Παπανίκου στο δεύτερο δοκάρι, ο Κυβελίδης στοπάρει και τελειώνει τη φάση απέναντι στον Ατανάκοβιτς, και γράφει το 2-0, χωρίς να πανηγυρίσει, σεβόμενος τη θητεία του στην πατρινή ομάδα.

Καραϊσκάκης Άρτας : Μέλκας, Παπανίκου, Καψάλης, Καπίας, Βλάχος, Μασούρας, Μέτσε (90+1′ Γιαννιώτης), Ψιάνος, Κυβελίδης, Χατζηστραβός (77′ Χατζηδίμπας), Τσούτσης (89′ Αλμπάνης)

Παναχαϊκή : Ατανάκοβιτς, Σταμόπουλος, Ιντζόγλου, Μυτίδης, Ανάκογλου (46′ Παπατόλιος), Σιατραβάνης, Φροξυλιάς (68′ Μαυριάς), Κυνηγόπουλος (62′ Θεολόγου), Μωραϊτης, Κοτσώνης, Τσελεπίδης