Κατηγορίες
B ΕΠΣ Ημαθίας

Β ΕΠΣ Ημαθίας (2ος όμιλος) Αλλαγή σκυτάλης στην κορυφή, μεγάλη μάχη για την παραμονή! (σκόρερς, φύλλα αγώνος 14ης αγωνιστικής)

Τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας στον δεύτερο όμιλο της Β Ερασιτεχνικής και όλα είναι ρευστά!

Η ήττα του Άχθου Αρούρη στο Ζερβοχώρι αλλά και η ανοδική πορεία που διαγράφουν τις τελευταίες αγωνιστικές Λευκάδια και Κεραυνός Επισκοπής, δημιουργούν νέα δεδομένα στον όμιλο και κάθε αγωνιστική μέχρι τη 18η, έχει ξεχωριστή σημασία.

Στην κορυφή της βαθμολογίας είναι πλέον ο ΑΟ Μαρίνας, που με χατ-τρικ του Σάκη Παπαδή, επικράτησε του Εθνικού Ράχης και αποκτά πλέον το πάνω χέρι για την απευθείας άνοδο στην Α Ερασιτεχνική.

Ο Άτλας Ζερβοχωρίου, που έχει ενισχυθεί στη μεταγραφική περίοδο, υποχρέωσε τον Άχθο Αρούρη στην τρίτη φετινή του ήττα και ταυτόχρονα διατηρείται στην 5η θέση που (υπό προϋποθέσεις) θα δώσει εισιτήριο για play off.

Σπουδαία νίκη για τα Λευκάδια, που με δύο γκολ του Στέλιου Αμανατίδη έκαμψε την αντίσταση της Κίτρινης Θύελλας Πατρίδας και έφτασε τους 19 βαθμούς.

Ανοδική πορεία και για τον Κεραυνό Επισκοπής, που έφτασε στο 3-1 κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα Αγίας Βαρβάρας, σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από τέσσερις (!) αποβολές, δύο για κάθε ομάδα.

Τέλος στην Παναγιωπούλα, η Δόξα Νάουσας έδειξε σημάδια αγωνιστικής βελτίωσης και με δύο γκολ του Σιταρίδη, πήρε βαθμολογική ανάσα και βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερς κα τα φύλλα αγώνα :

Λευκάδια – Κίτρινη Θύελλα Πατρίδας  2-0 (38′-88′ Αμανατίδης Σ.)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Κελεσίδης, με βοηθούς τους κ.κ. Μπογιατζόγλου και Ζαχαριάδη

Συνθέσεις

Λευκάδια : Λογδανίδης, Τσιμενίδης (75′ Ξενίδης), Γαϊτανίδης Α. (15′ Τσαχαλίδης Γ.), Μισαηλίδης, Κοσμάς, Καϊσίδης, Δημητρούσης Κ. (89′ Θεοδωρίδης), Σκαρλάτος, Τουγγελίδης, Γκότσης, Αμανατίδης Σ.

Κίτρινη Θύελλα Πατρίδας : Λίκα, Ορφανίδης Γρ., Καλαϊτζίδης Λ., Παπαδόπουλος Α. (11′ Καλαϊτζίδης Ν.), Ορφανίδης Γ., Αναστασιάδης, Θυμιόπουλος, Σαΐπι (90′ Σιδηρόπουλος), Μωυσίδης (82′ Ορφανίδης Δ.), Μπεκιαρίδης (90′ Χωραφαΐδης), Τσαγκαλίδης


Κεραυνός Επισκοπής – Αγρ.Αστ.Αγ.Βαρβάρας  3-1 (23′-36′ Καρυπίδης Α., 83′ Κατσιγιαννόπουλος / 78′ Εμμανουηλίδης)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Γαβράς, με βοηθούς τους κ.κ. Μαργαρίτη και Τράντο

Αποβολές : Δήμου (56′), Κώτελης (65′), Καρυπίδης Α. (71′), Ντατσής (81′)

Συνθέσεις

Κεραυνός Επισκοπής : Προδρόμου, Καρυπίδης Μ., Τσιμπράκου, Αγιάζι, Μιχαηλίδης, Ντατσής, Δήμου, Αδαμίδης Χ., Καρυπίδης Α., Στυλιανού (85′ Μάρκου), Κατσιγιαννόπουλος

Αγρ.Αστ.Αγ.Βαρβάρας : Χειμώνας, Καμπάς, Μπύρνας, Κώτελης, Κατσαβός, Δήμου, Εμμανουηλίδης, Δάμτσιος, Χατζηκυριακίδης (80′ Πλιάχας), Ζούρας, Μοτσιόπουλος


ΑΟ Μαρίνας – Εθνικός Ράχης  3-0 (18′-37′-64′ Παπαδής)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Λαζάρου, με βοηθούς τους κ.κ. Σαμαρά και Τασιώνα

Συνθέσεις

ΑΟ Μαρίνας : Αντιφάκος, Μπόφτσης Ν. (80′ Μπόφτσης Α.), Γκότσης (86′ Στυλιανού), Ιωαννίδης, Κυριακίδης (46′ Παραστατίδης), Μποζίνης, Πουτακίδης, Καραγκούνης, Δήμου, Μισαηλίδης, Παπαδής (68′ Δάτσης)

Εθνικός Ράχης : Παρμάκας Ι., Ορφανίδης, Παρμάκας Β., Φεΐμ Η., Τσιλιγγερίδης Π., Βελιάδης (58′ Γραμματικόπουλος), Ισαακίδης, Γκίτσιος (68′ Κυπαρισσόπουλος), Μπεγκόλι (72′ Τολιόπουλος), Φεΐμ Χ., Δάμτσης (56′ Τόκας)


Άτλας Ζερβοχωρίου – Άχθος Αρούρης  2-0 (52′ Νιάκας, 61′ Κολοκοτρώνης)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Γιαγκιτζόγλου, με βοηθούς τους κ.κ. Χαραλαμπίδη και Μουρατίδη

Συνθέσεις

Άτλας Ζερβοχωρίου : Γαιτανίδης, Διαμαντίδης, Γοργορίνης (63′ Κεχαΐδης), Στεργιόπουλος, Νιάκας, Τσαλίλης (46′ Παπαϊωάννου), Κολοκοτρώνης, Μήτρου Π., Τηλκερίδης, Αλμαλιώτης (86′ Μήτρου Ε.), Παπαδόπουλος Π. (75′ Κυριακίδης)

Άχθος Αρούρης : Μυλωνάς Γ., Γερασιμίδης (46′ Χερίδης Κ.), Τσιρέλας, Κουβατσίδης, Νικολαΐδης, Καραπεΐδης, Ταυλίκος Γ. (46′ Καραφιλάι), Γκατζούφας, Γκαλίτσιος, Πύρκας, Χερίδης Χ. (60′ Μυλωνάς Κ.)


Δόξα Νάουσας – Απόλλων Αγίου Γεωργίου  2-0 (30′-65′ Σιταρίδης)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Παπαδάκης, με βοηθούς τους κ.κ. Μπατσίλα και Παπαντώνη

Συνθέσεις

Δόξα Νάουσας : Μιχαηλίδης, Χατζηιωαννίδης, Γαλανός, Γκουλαξίδης, Σιταρίδης, Μάκης (66′ Βαρθολομαίος), Πετρακίδης, Καράι, Σαρμπίνος (88′ Αλατσίδης), Βρούφτσης, Σαρακατσιάνος

Απόλλων Αγίου Γεωργίου : Σάρκα (46′ Ορφανίδης Γ.), Λιάτσος, Τρούπκος, Στολτίδης, Γερμάνης Δ., Μπαξεβάνης (46′ Σπυριδωνίδης), Μαγγίζης (58′ Παπαδόπουλος Ι.), Τσουλχάη Χ., Σαρκατζής, Κουτρουλιάς (52′ Καριπίδης)

Βαθμολογία

    ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 ΑΟ Μαρίνας 14 10 1 3 38 14 24 31
2 Άχθος Αρούρης 14 9 3 2 29 15 14 30
3 Αγρ.Αστ.Αγ.Βαρβάρας 14 8 2 4 24 17 7 26
4 Εθνικός Ράχης 14 8 1 5 20 17 3 25
5 Άτλας Ζερβοχωρίου 14 6 3 5 30 21 9 21
6 Λευκάδια 14 6 1 7 21 24 -3 19
7 Κεραυνός Επισκοπής 14 5 0 9 22 31 -9 15
8 Απόλλων Αγ.Γεωργίου 14 4 2 8 13 21 -8 14
9 ΑΣ Πατρίδας 14 3 4 7 11 18 -7 13
10 Δόξα Νάουσας 14 2 1 11 14 44 -30 7

Σκόρερς

Καρυπίδης Α. Κεραυνός Επισκοπής 12
Πύρκας Άχθος Αρούρης 9
Καϊσίδης Λευκάδια 8
Παπαδής ΑΟ Μαρίνας 8
Σαρκατζής Απόλλων Αγ.Γεωργίου 8
Σιδηρόπουλος Εθνικός Ράχης 7
Αμανατίδης Σ. Λευκάδια 6
Δάμτσιος Αγρ.Αστ. Αγ.Βαρβάρας 6
Κεχαΐδης Άτλας Ζερβοχωρίου 6
Μισαηλίδης ΑΟ Μαρίνας 6

Επόμενη αγωνιστική (15η, 2/2)

Κίτρινη Θύελλα Πατρίδας – Αγρ.Αστ.Αγ.Βαρβάρας
Εθνικός Ράχης – Λευκάδια
Άχθος Αρούρης – Κεραυνός Επισκοπής
Δόξα Νάουσας – ΑΟ Μαρίνας
Απόλλων Αγίου Γεωργίου – Άτλας Ζερβοχωρίου