Επέστρεψε από το -16 αλλά ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός

Παρότι επέστρεψε από το -16 του 30ού λεπτού και ισοφάρισε, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Βαλένθια με 94-87 και έμεινε στις 13 νίκες, χάνοντας την ευκαιρία να “πιάσει” στην 5η θέση τη Μακάμπι.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο με εξαίρεση την τέταρτη περίοδο στη διάρκεια της οποίας δέχτηκε 14 πόντους, δεν αμύνθηκε καλά στο αποψινό παιχνίδι. Επιτρέποντας στη Βαλένθια να βρει πολλά τρίποντα και με υψηλό ποσοστό (14/29). Ο Καλάθης με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και πέντε ασίστ ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού ενώ ο Ράις είχε 21 πόντους.

Η Βαλένθια -έπαιξε χωρίς τους Λόιντ και Τόμπι- πήρε σκορ από τον Ντούμπλιεβιτς και στα μισά της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 15-12 και με 21-16 στο 7′ με εννιά πόντους από τον Μαυροβούνιο. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο με την επίθεση του φρόντισε τουλάχιστον να μην ξεφύγουν οι Ισπανοί στο τέλος του δεκαλέπτου που ολοκληρώθηκε με σκορ 27-25.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού, ειδικά η πρώτη γραμμή της, είχε προβλήματα, η Βαλένθια είχε 5/8 τρίποντα μόλις στο 13′ και η διαφορά άνοιξε στους οχτώ (37-29) για να πάει στη συνέχεια σε διψήφια επίπεδα (42-29 στο 15′). Μέσα από την επίθεση (με Ράις και Καλάθη) όμως και πάλι βρήκε λύσεις για να πλησιάσει στους τρεις (46-43 στο 18′). Η αμυντική εικόνα των “πράσινων” όμως συνέχισε να μην είναι καλή με αποτέλεσμα η Βαλένθια να κλείσει το ημίχρονο έχοντας 55 πόντους (14/24 δίποντα, 7/14 τρίποντα) και προβάδισμα 10 πόντων (55-45).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με ένα “πράσινο” 5-0 (55-50) και στο 26′ η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα (65-60). Ο Παναθηναϊκός όμως δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο για να προσπεράσει. Η Βαλένθια βρήκε και πάλι ρυθμό στην επίθεση της, ανέκτησε διψήφιο προβάδισμα και το άνοιξε στους 16 πόντους (80-64) στο φινάλε της τρίτης περιόδου με ένα σερί 15-4.

Η ελληνική ομάδα έπρεπε να μπει αποφασιστικά στην τέταρτη περίοδο και το έκανε. Σε τέσσερα λεπτά έκανε σερί 11-0, μάζεψε τη διαφορά (80-75) και μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Το σερί επεκτάθηκε στο 18-2 και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 37′ (82-82). Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν 88-87 όμως οι “πράσινοι” είχαν χάσει λίγο πριν με πέντε φάουλ τον Καλάθη. Η Βαλένθια έκανε σερί 6-0, ξέφυγε με 94-87 και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 55-45, 80-64, 94-87.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κόλομ 14 (6ασ.), Μαρίνκοβιτς 4, Εντούρ 7, Αμπάλντε 9 (6ρ.), Λαμπεϊρί 8 (6ρ.), Βαν Ρόσομ, Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 19 (8/9δ, 7ρ.), Βίβες 12, Σαν Εμετέριο 8, Σαστρε, Ντόορνεκαμπ 13 (4/5τρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 16 (6/8δ, 1/3τρ.), Ράις 21 (6/10δ, 2/8τρ.), Παπαγιάννης 6 (10ρ.), Ράουτινς, Παπαπέτρου 5 (6ρ.), Βουγιούκας, Τζόνσον 5, Φριντέτ 9, Καλάθης 22π, (10ρ. 5ασ, 4κλ.), Ουάιλι, Μήτογλου, Μπέντιλ 3.