Πέρασε από τη Νέα Φιλαδέλφεια ο ΠΑΟΚ

Άμεση ήταν η αντίδραση του ΠΑΟΚ μετά την ήττα από τον Διομήδη στην 13η αγωνιστική καθώς κατάφερε να αποδράσει από την έδρα του Ιωνικού με τελικό σκορ 26-28.

Όπως αναφέρει το e-handball, το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ιωνικό να μπαίνει δυναμικά και να παίρνει διαφορά ακόμη και 4 τερμάτων στο 14ο λεπτό (7-3). Στο υπόλοιπο μισό του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ βασισμένος στους έμπειρους παίκτες του, κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ, να ισοφαρίσει και τελικά να περάσει μπροστά (10-11 στο 30′).

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν άλλαξαν, ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμά του και με τη βοήθεια του πολύ καλού Τσαναξίδη στην επίθεση αλλά και του Κριούτσκοφ στο τέρμα κατάφερε και μεγάλωνε συνεχώς της διαφορά. Παρά τις προσπάθειες του Ιωνικού δεν κατάφερε να πλησιάσει ούτε να απειλήσει τους φιλοξενούμενους.

Στο 51:22 του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Κυπραίος για επικίνδυνο μαρκάρισμα ενώ πρώτη εμφάνιση για τον Ιωνικό μετά από αρκετούς μήνες έκανε ο Χελιώτης.

Κορυφαίος για τον Ιωνικό ήταν ο Αϊβαλιώτης με 8 γκολ. Πρώτοι σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Κωστακίδης και Παλάσκας με επίσης 8 γκολ ο καθένας.

ΙΩΝΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ 26-28

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-3, 7-3, 9-6, 10-8, 10-11 (ημχ) 12-15, 15-19, 18-23, 20-25, 23-27, 26-28

ΙΩΝΙΚΟΣ (Παπακώστας): Τσακνής, Παπαπούλιος 6, Νικολαΐδης, Αϊβαλιώτης 8, Νομικός, Αργυράκης 1, Γκέρτσος 1, Μπούτος, Ζαχάρης, Κρητικός, Συγγάρης, Μπούτος 3, Μαντζόπουλος 2, Χελιώτης, Λιόλιος 5, Τσάτσας

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κωστακίδης 8, Παλάσκας 8, Μπαλτατζής, Κοκώνης 2, Γιαννακίδης, Αποστόλου, Εμμανουήλ, Τσαναξίδης 6, Κωστακίδης, Μαστορογιάννης 3, Γιορανίδης, Κυπραίος 1, Γιαννακίδης, Κριούτσκοφ

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν Δίλεπτα: 4-9, Πέναλτι: 3/4 – 1/2