Σπουδαία νίκη του Άθλου Αλεξάνδρειας

Στους 21 βαθμούς έφτασε ο Άθλος Αλεξάνδρειας, που με τη νίκη του κόντρα στον Πιερικό Αρχέλαο, όχι μόνο ξέφυγε από τις θέσεις που οδηγούν στη Β ΕΚΑΣΚΕΜ, αλλά πλησίασε στους δύο βαθμούς από την 4η θέση!

Όπως αναφέρει το Katerinisport, η ομάδα της Ημαθίας ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, βρήκε περισσότερες λύσεις την επίθεση και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 21-16.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει τη διαφορά και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 41-38 υπέρ του γηπεδούχου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Ημαθίας να διατηρεί το προβάδισμά της και να ολοκληρώνει την περίοδο προηγούμενη με 56-60.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Άθλο Αλεξάνδρειας να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 69-66.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Μητώνας.
Δεκάλεπτα: 21-16, 41-38, 56-50, 69-66.

Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Μούτσα 2, Τακουτής 4, Σιτσάνης 13 (1), Ντάμτσης 4, Παύλου 9 (2), Γιαμπατζίδης 2, Χαριτόπουλος 7 (1), Τσαρούχας 15 (3), Παπαζήσης, Μηντζαρίδης 13, Στακτάρης.

Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Χατζηαγοράκης 6 (1), Πολυχρόνης 18 (3), Μποζίνης, Τζιοβάρας 8 (1), Μυλοβιανός, Ζησόπουλος 14 (3), Ελευθεριάδης 3 (1), Φανούλης, Κουπάντσης, Ζαρκανέλας 8, Ρέντζος 4, Αναγνώστου 5.