Σταθερά στην τετράδα ο Ζαφειράκης, 73-54 τον ΓΑΣ Βαφύρας

Το νικηφόρο του σερί συνέχισε ο Ζαφειράκης Νάουσας, που δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στον ουραγό ΓΑΣ Βαφύρας και παρέμεινε εντός της τετράδας που οδηγεί στα play off της Α ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναφέρει το Katerinisport, η ομάδα της Ημαθίας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, περιόρισε επιθετικά τον Βαφύρα και προηγήθηκε με 16-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να διευρύνει το προβάδισμά του και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέρ του 35-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας ισορρόπησε το παιχνίδι, παρ’ όλα αυτά η ομάδα της Ημαθίας άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα της διαφοράς και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 54-35.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 73-54.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Μητώνας.
Δεκάλεπτα: 16-9, 35-19, 54-35, 73-54.

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 9, Δημητρίου, Μουρατίδης 7, Ζιάνης 14 (2), Βαδόλας, Νικολαΐδης 4, Τούφας 19 (1), Πουρλίδας, Σιδηρόπουλος 5 (1), Ζέφυρος 4, Δίντσης 9 (1), Τσίλης 2.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Τσιμήτρης, Τζιόλης, Ευαγγελόπουλος 18 (2), Παπακώστας, Μπατζάκης 7 (1), Λαγαμτζής 8, Ντακαρέλας, Στεφάνου 7, Γερομιχαλός 9 (2), Στεφανίδης 5.