Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του στη Σερβία ο Παναθηναϊκός

Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα για τον Παναθηναϊκό, που στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας ηττήθηκε με 78-73 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.

Η ελληνική ομάδα πλήρωσε σε σημαντικό βαθμό την παρουσία της στην τελευταία περίοδο καθώς δέχθηκε 32 πόντους και είδες τους Σέρβους να γυρνούν το παιχνίδι και εν τέλει να φτάνουν στη νίκη που τους κρατά ζωντανούς στη μάχη της πρόκρισης.

Ο Παναθηναϊκός με ρεκόρ 13-10 συνεχίζει να βρίσκεται μόνος στην έκτη θέση έχοντας διαφορά ασφαλείας δύο νικών από την ένατη θέση.

Στο Βελιγράδι, οι «πράσινοι» άρχισαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και παρότι ήταν άστοχοι έξω από τη γραμμή των 6,75μ. άνοιξαν τη διαφορά (5-15 στο 5′) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 21-9.

Η εικόνα άλλαξε τελείως στη δεύτερη περίοδο. Οι Σέρβοι βρήκαν λύσεις στην επίθεσή τους ενώ κράτησαν τον Παναθηναϊκό μόλις στους 11 πόντους. Αποτέλεσμα ήταν να ροκανίσουν σταδιακά τη διαφορά και εν τέλει να πάρουν προβάδισμα με 35-32 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν με το… ίδιο νόμισμα. Παρουσιάστηκε βελτιωμένος και στις δύο πλευρές του παρκέ ανακτώντας και πάλι το προβάδισμα, ενώ ανέβασε και πάλι το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα με τον Τόμας να διαμορφώνει το 46-57.

Με αυτό το +11 μπήκε ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο δεκάλεπτο και μέχρι και το 34′ που ο Τόμας έκανε το 55-65 είχε και διψήφια διαφορά. Ο Ερυθρός Αστέρας με τους Στίματς και Περπέρογλου να δίνουν λύσεις στην επίθεση, έτρεξε στο επόμενο τρίλεπτο σερί 13-0 και προσπέρασε στο 37′ με 68-65. Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Καλάθης με γκολ φάουλ έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 71-73, όμως μέχρι το φινάλε η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει. Πάντερ με τρίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το σκορ 74-73 με τον Ρικ Πιτίνο να χρεώνεται με τεχνική ποινή και τον Πάντερ και πάλι από τη γραμμή των βολών να διαμορφώνει το 75-73. Ο Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο, ο Φριντέτ έκανε το λάθος και ο Μπάρον με 1/2 βολές έκανε το σκορ 76-73. Στην τελευταία του επίθεση ο Παναθηναϊκός αστόχησε σε τρίποντο με τον Τόμας και ο Πάντερ με βολές διαμόρφωσε το τελικό 78-73.

Για τον Παναθηναϊκό που τελείωσε το παιχνίδι με 18 λάθη, δε αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωάννης Παπαπέτρου λόγω προβλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 35-32, 46-57, 78-73.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Πάντερ 24 (2), Μπράουν, Περπέρογλου 12 (1), Νταβίντοβατς 8 (1), Λάζιτς, Μπαρόν 8 (1), Γκιστ 2, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 5, Τζένκινς 2, Ότζο 8, Στίματς 9.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 12 (1), Ράις 4, Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 2, Παππάς 10 (1), Τζόνσον 3 (1), Φριντέτ 11 (1), Καλάθης 9, Γουάιλι, Μήτογλου 10, Μπεντίλ.